NAZLI ILICAK

Gezi ve 312

Mehmet Ali Şahin, Gezi eylemlerinin, müebbet hapsi öngören 312'nci madde kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. "Bu eylemleri başlatıp, yönlendirenler hükümeti devirip, görevden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır" dedi. 312'nci madde, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen engellemeye teşebbüs eden kimseyi ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezasına çarptırıyor.
Mehmet Ali Şahin gibi demokrat bir insandan bu yorumu duymak beni şaşırttı. Bir ceza maddesini uygulamak için sebep/sonuç ilişkisini somut delillerle ortaya koymak gerekir. Başbakanlık ofisine yürümek ve protestoyu o mekânda sürdürmek, nasıl 312'nci madde kapsamına giriyor? Topluluğun içinden kimileri polise karşı şiddet kullanmış olabilir ya da birkaç kişi büroyu basmayı bile düşünmüştür. Ama Gezi olaylarını topyekûn darbe maddesi içinde değerlendirmek akla ziyan. Türkiye'yi daha büyük bir çıkmaza sokmak istiyorsak, Gezi'den tutuklananları 312'den yargılayabiliriz.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN