Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Demokrasi sandık değildir"...
"Demokrasi sandıktan ibaret değildir."
Bu iki cümle arasında fark yok mu?
Var.
Kimse iktidarı belirlemek amacıyla seçim yapılmasın demiyor.
Sadece, sandıktan çıkan iktidarın bazı değerlere bağlı olarak ülkeyi yönetmesi gerektiğini hatırlatıyor.
2011'de Bernard Levy'nin de söylediği buydu:
"Demokrasi sandıktan ibaret değildir. Aynı zamanda bir değerler rejimidir."
Bu cümleye kimse itiraz edebilir mi? Edemez. Ama maalesef, Batı zihniyetini kemiren "İslâmofobi" virüsü, demokrasi yorumunda onları zaafa düşürüyor.
Müslümanlar idareyi ele aldıkları takdirde, bu değerlere bağlı kalmayacakları, başkalarının hayat tarzına tehdit oluşturacakları varsayımıyla hareket ediyorlar.
Söz konusu virüs, Türkiye'deki kimi çevreleri de etkiliyor. İlk günden beri AK Parti'ye mesafeli davranmalarının sebebi bu.
Bernard Levy, Müslüman Kardeşler'i, demokrasinin sağlıklı işlemesine bir tehdit gibi gördü��ü için, askerin müdahalesini onaylayabileceğini söylüyor.
Türkiye'de 28 Şubat da, aynı algılar neticesinde gerçekleşti.
AK Parti iktidara gelir gelmez,
"Devletin savunma mekanizmaları" bu yüzden harekete geçti.
Darbe teşebbüsleri benzer endişelerden kaynaklandı.
10 yıl süren Erdoğan hükümeti, kaygıları kısmen gidermiş, Türkiye'nin bölgedeki ülkelere model oluşturacağı düşüncesi, zaman içinde hâkim olmaya başlamıştı; ama artık bir süredir o çark tersine dönüyor.
Ortadoğu'daki sorunlarda aktif taraf olan Türkiye, hem bölgedeki sempati tabanını daraltıyor, hem de Batı'nın gözünde "model ülke" olma vasfını yitiriyor.
Bizim cenaha bakarsak... AK Parti de giderek Batı dünyasından uzaklaşıyor; onların samimiyetini sorguluyor; sorgulamakla kalmıyor ağır bir dille eleştiriyor.
Dönüm noktasını Gezi olayları oluşturdu.
Erdoğan, o dönem, Batı'daki yönetimlerin ve medyanın "düşmanca" diye nitelendirdiği tavrını içine sindiremedi. Mısır'daki gelişmeleri içselleştirmesinin bir sebebi bu olsa gerek. Zaten, "Demokrasi sandık değildir" sözüne karşı hassasiyet de, aynı söylemin Gezi eylemlerini meşrulaştırmak amacıyla kullanılmasından kaynaklanıyor.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN