Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay'ın gerekçesinde, AİHM'nin sanık Cem Aziz Çakmak hakkında verdiği karara da temas ediliyor: "AİHM, soruşturma dosyasında bir yandan dijital belgelerin gerçekliğini doğrulayan bilirkişi raporları, diğer yandan savunma makamı tarafından sunulan ve bu delillerin inandırıcılığı bulunmadığı yönünde kanaat bildiren bilirkişi raporlarını incelemiştir. Delillerin inandırıcı olup olmadığı hususunu tespit etme yükümlülüğünün ulusal yargı organlarına ait olduğunu belirtmiştir. Bununla beraber AİHM, başvuranın kovuşturulmasına neden olan suçu işlemiş olabileceği konusunda objektif bir gözlemciyi ikna edebilecek bilgiler bulunduğu kanaatindedir. Cem Aziz Çakmak'ın, suçu işlediğine dair hakkında makul şüphe oluşturacak inandırıcı nedenlere dayanarak tutuklandığına karar vermiştir. Dijital verilerin geçersizliğine ilişkin itirazların isabetsizliğine temas etmiştir."
Bilirkişi raporlarından yola çıkarak, dijital veriler hakkında AİHM'ye yapılacak bir başvurunun nasıl sonuçlanacağının ipuçlarını da bu kararda görmek mümkün.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN