Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Trafik kazaları

Dünyada, bir yılda, 1 milyon 300 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor, 50 milyon insan da sakat kalıyor. Maalesef Türkiye, insan kaybı açısından ilk sıralarda yer alıyor. Birleşmiş Milletler, 20 Kasım 2009'da, bizim de taraf olduğumuz bir deklarasyon yayınladı ve 2020'de ölümleri % 50 azaltmak üzere bir vizyon ortaya koydu.
Ölümler % 50 nasıl azaltılacak? Bunun 4 unsuru var: 1) Eğitim, 2) Altyapı, 3) Denetim, 4) Acil yardım.
Kazaların % 35 ilâ % 40'ı hızdan kaynaklanıyor. İkinci sebep emniyet kemerinin bağlanmaması. Bazı illerde spot uygulamalara çoktan geçilmiş bile. Afyon'da emniyet kemeri kullanma oranı % 7 iken % 54'e çıkmış. Buna paralel olarak ölümler % 35 düşmüş. Halk bilinçlendirildikçe, hızın ölüm getirdiği şuuru yerleştikçe ve emniyet kemeri üzerinde titizlikle duruldukça, 2020 vizyonunun gerçekleşmemesi için hiçbir sebep yok.
Bu konuda seferber olan Emniyet yetkililerine teşekkür ediyorum. Hepimize görev düşüyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN