NAZLI ILICAK

"O Olmasaydı Biz Olmazdık"

Koç Grubu, 10 Kasım vesilesiyle "O Olmasaydı Biz Olmazdık" şeklinde bir ilan verdi. Bu ilanı, Atatürk'ü putlaştırma gibi görenler çıkabilir. Çünkü tek bir Yaradan vardır, o da Allah'tır. Ama bir metafordan hareketle, bunu inatlaşma meselesi yapmak da yanlış. "Senin ak dediğine ben kara derim" tavrı yerine, sen de başka bir benzetmeyle meramını anlatıver.
Belli ki Koç'un ilanında kastedilen, memleketin düşmanlardan kurtarılması, bağımsız bir ulus devletin kurulması, istikametin doğru olarak tespit edilmesidir.
Laiklik ilkesinin kabulü, kadınlara değer verilmesi, varılmak istenen hedefin demokrasi olarak belirlenmesidir. Akit'e ilan veren Sancaktar dergisi sahibi Eyüp Gökhan Özekin "Nazire yaptık" diyor.
Böyle demekle kalsa iyi de, Atatürk'ü sevmediğini, inkılâplarını zararlı bulduğunu da ilan ediyor.
Tayyip Erdoğan, 10 Kasım'da "Gazi Mustafa Kemal Atatürk müşterek değerimizdir. Onu tartışma konusu yapmayalım" diye konuşurken, tam da böyle davranışları kınıyordu. Ne Atatürk'ü sahiplenerek muhatabını çağdışı ilan etmek doğru, ne de inatlaşırcasına, Atatürk'ü değersizleştirmek.
Şunu idrak edelim: Siz sevmeseniz de, Atatürk, bu ülkenin bir gerçeği. Anıt Kabir'e hiçbir zorlama olmadan giden milyonlar ise, onun ideallerine inanan çok geniş bir kitlenin varlığını gösteriyor.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN