İmplant tedavisinin farklı merkezlerde değişik fiyatlara yapılmasının en büyük sebebi hekimin deneyimi, kullandığı teknoloji ve malzeme farkıdır. Hekiminizin kullandığı implantın markasını mutlaka öğrenin

Diş hekiminin tecrübesi kadar kliniğinde kullandığı teknolojiden malzemeye kadar her şey sağlığınızı etkiliyor. Kopya üretilen ucuz ürünler dişlerinize hatta sağlığınıza geri dönüşü olmayan zararlar verir. İmplant fiyatlarının farklılık göstermesinde iki faktör var: İlki; implantı uygulayan hekimin bilgi, beceri, tecrübe ve teknolojik donanımıdır. Eğer bunlardan herhangi birinde eksiklik mevcut ise en iyi implant markasını kullansanız bile başarıyı elde etmeniz güçleşir. Donanımınız mükemmel, teknoloji ve beceriniz de çok iyi ama kullandığınız implant markasının sıkıntıları mevcut ise; başarıyı yakalamanız yine olanaksız olacaktır. İmplant uygulatacak kişilerin hekimlerinden kendilerine uygulanacak olan implantın markasını mutlaka öğrenip bu implantı araştırmaları gerekir. Kişiye kullanılacak olan markanın mutlaka ülkemizde distribütörünün olması gerekir. Bunu anlamak için markanın resmi internet sitesine girerek ülke distribütörleri bölümüne bakabilir ya da iletişim kısmından Türkiye distribütörünü sorarak kontrol edebilirsiniz. Bu konuya dikkat çekmemdeki en büyük etken, implantınızı yaptırdıktan belli bir zaman sonra implantınızda bir sorun olmasa bile meydana çıkacak olan protez değişikliklerinde ya da uygulattığınız implantın kaplamasının değişmesi gereken durumlarda yine parçaya ihtiyaç duyacaksınız. Dişeti probleminden dolayı implantınızın kesik diş formundaki parçasının değişmesi ve yeni bir protez yapılabilmesi adına üçe yakın daha parçaya ihtiyaç olacaktır. Eğer siz bu parçaları temin edemezseniz; o implant hastanızın ağızında diş etinin altında gömük bir vidadan başka hiçbir işe yaramaz. Dünyada binin üzerinde implant firması mevcut fakat her sene katıldığımız kongrelerde sadece 10-15 tane markayı düzenli olarak görebilmekteyiz.

İMPLANT SETLERİNİ HEKİME SORUN
İmplant yapılacak olan hastalar, klinik ya da muayenehanelerin mutlak olarak görüntüleme sistemine (panoramik yada tomografik) sahip olup olmadıklarını araştırmalıdırlar. Çünkü bazen bir implant operasyonu esnasında iki, üç ve hatta daha fazla sayıda röntgen görüntüsü almak gerekebilmektedir. Çünkü çene kemiği sinir damar paketlerinin geçtiği ve anatomik boşlukların olduğu deliklerle doludur. İmplant operasyonu esnasında oluşabilecek kanamaların önlenebilmesi için donanımların gerekliliği de sorulmalıdır. Sterilizasyon sisteminin en üst seviyede olmasının gerekliliği araştırılmalıdır. Hekime, kullanılacak olan implant setlerinin firma tarafından mı servis edildiği yoksa hekimin kendisine mi ait olduğu da sorulmalıdır. Bunlar hastaların en tabii hakkıdır. Bir hastaya implant yapılırken kullanılan parçalar sırasıyla şunlardır: İmplant vidası, diş eti şekillendiricisi, laboratuvar analogu, ölçü postu ve abutment dediğimiz implantın üst yapısı: Bunlardan bir tanesinin kullanılmaması implantın başarısını etkileyebilir. Ayrıca bu parçaların her biri tek kullanımlık olmalıdır ve size özel steril poşetlerden açılmalıdır.

KEMİK ERİMESİNE YOL AÇAR

Kopya olarak üretilmiş implantlar kemik erimesine kadar giden bir süreci başlatabilir, bu yüzden ürün tercihinde dikkatli olunmalıdır. Global patentli ürünlerin kopyalanması ile daha ucuza üretilen implantlar yaygınlaştıkça hasta şikayetleri de artmaya başladı. Fiyat odaklı düşünülerek, sağlıklı malzeme kullanılmadan uygulanan implantlar çeşitli sorunlara yol açıyor. Uluslararası standartları sağlamayan ucuz ürünlerin kullanılmasının zamanla kemik erimesine, enfeksiyona ve implant kaybına kadar giden ciddi sorunlara neden olabileceği gözönünde bulundurulmalıdır. İmplantların insan kemiğiyle uygun koşullar oluşturulduğunda kaynaşmaması mümkün değil. Uygun koşullar oluşturulmadığında implant başarısızlığı çene kemiği implantı reddediyor diye yorumlanmamalıdır. Titanyumdan imal edilen implantlar kemik dokusuyla her durumda kaynaşır ama çeşitli sebeplerden dolayı yaşanan kayıplar; iyi implant sistemleri ve tecrübeli ellerde yüzde 2-3 oranı gibi düşük yüzdelerdedir. İmplant uygulaması sonucu tutmayan implantın sebepleri şunlardan biri olabilir:
Sterilizasyon eksikliği
Yetersiz kemik miktarı
Uygun ve standartlara uymayan kemik materyalleri
Uygun ve yeterli kalitede olmayan implant markası
Hastanın işlem sonrası yeterli ağız hijyeni sağlayamaması
Fazla sigara tüketimi
Uygun protezin kaynayan implant üzerine yapılamamış olması.

HEKİMİN TECRÜBESİ KADAR KULLANDIĞI TEKNOLOJİ DE ÖNEMLİ
İmplant yaptıracak hastalar sadece fiyat odaklı düşünmemelidir. İmplant, kaliteli ürün ve tecrübe gerektirir. İmplant uygulamasında başarı için:
Uzun süreli klinik sonuçlarla başarısını ispatlamış uluslararası standartlarda patentli ürünler
İyi eğitim almış, tecrübeli, teknolojik donanımlı hekimler
Sterilizasyon kurallarına tamamıyla uyulan yerleri tercih etmek sağlığınız açısından son derece önemlidir. İmplantınızın başarılı olabilmesindeki en büyük etken, ağız ortamının implant uygulaması öncesinde çürüklerden arındırılması ve dişeti tedavisi uygulanmasıyla mümkündür. Birkaç tane diş eksikliğiniz var fakat dişeti probleminiz ve çürükleriniz mevcutsa; bu tedavilerinizi yaptırmadan önce eksik dişinizi yaptırmak tedavinizin başarısını olumsuz etkiler.

'NAVİGASYON' DOKTORA YOL GÖSTERİYOR
Tıp alanında 'navigasyon sistemi' olarak adlandırılan 'cerrahi yönlendirme sistemi' diş tedavisindeki tüm diş, ağız ve çene bilgilerini doktora bildirmekte, implantın yapılacağı en uygun yeri tespit ederek doktora yol göstermektedir. Sistem, tedavi esnasında tespit ettiği yerden kayma olursa doktoru uyararak hata yapma payını sıfıra indirmektedir. Sistemin genel işleyişi hastadan alınan çok detaylı dijital tomografi bilgisi ile cerrahi planlama yapılması ve bu planın müdahale sırasında hastaya uygulanması üzerine kuruludur. Üç boyutlu planlama ve dijital tomografi panaromik röntgene göre büyük avantaj ağlamaktadır.

AVANTAJLARI

Navigasyonlu implant teknolojisinin avantajları şunlardır:
Bu teknoloji sayesinde implant uygulamaları esnasında karşılaşılabilecek sorunlar önceden belirlenir, analiz edilir ve ameliyat esnasında sürpriz yaşanmaz.
Doğru açı ve konumda implant yerleştilmesini sağlar Modern teknoloji desteği alt çene bölgesinde 3 boyutlu görüntüleme teknolojisine rağmen implant uygulaması için sınırlıdır. Bu kesin ve uygun yerde olmayan detaysız delmeye sebep olur, bu da yavaş ve yetersiz iyileşmeye neden olabilir.
Operasyon sonrasında ise ameliyat kesiği, kanama ve dikiş olmadığı için çok hızlı iyileşme sağlanır.
Hastadan alınan çok detaylı dijital tomografi bilgisi ile cerrahi planlama yapılması panaromik röntgene göre büyük avantaj sağlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN