İmplant alanında lazer ve navigasyon tekniğiyle dijital diş hekimliği uygulamaları araştırma ve çalışmalarımdan dolayı şahsıma fahri profesörlük unvanı verildi

Sizlere her hafta bu köşede diş sağlığı üzerine bilgiler verip alanımda duyarlılık oluşturmayı amaçlıyorum. Ancak bu hafta biraz daha farklı bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Geçtiğimiz hafta kendi adıma, ülkesini çok seven ve milletine çok şey borçlu olan bir tıp adamı olarak büyük gurur yaşadım. Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi Senatosu tarafından şahsıma fahri profesörlük unvanı verildi. Şahsıma verilen profesörlük unvanı implant uygulamalarında lazer ve navigasyon tekniğiyle dijital diş hekimliği uygulamaları alanında yaptığım çalışmalardan dolayı uygun görüldü. Üniversitede yapılan törene milletvekilleri, rektör, üniversite yönetimi, akademisyenler ve basın mensupları katıldı. Yapılan konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Veliyev, tarafıma profesörlük verilmesinin gerekçelerini anlattıktan sonra profesörlük belgesini takdim etti. Tören, Sayın Rektör'ün bendenize profesörlük cübbesini giydirmesiyle sonlandı. Daha sonra hep birlikte üniversiteyi gezdik. Üniversiteyi gezerken bu harika eğitim kurumunu daha yakından tanıdım.

2 BİN 250 ÖĞRENCİSİ VAR
1995 tarihinde kurulan Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi, bir yıl sonra Devlet Yüksek İhtisas Komisyonu onayından geçerek eğitimin kalitesini ispatlamış bir üniversite. Çağdaş mimarisi, teknik ekipmanları ile üst düzey imkânlara sahip. Bu yüzden dünya çapında saygı duyuluyor. Üniversitede birbirinden zeki ve gelecek vâdeden öğrenciyle karşılaştım. Sonra öğrendim ki üniversitede 2 bin 250 yerli ve yabancı genç eğitim alıyor. Odlar Yurdu Üniversitesi'nin, Uluslararası Üniversiteler Birliği üyeliğine kabul edilerek yabancı dil eğitiminin üst düzeyde olmasının bunda katkısı olduğunu düşünüyorum. Odlar Yurdu, Polonya Teknoloji ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Yunanistan Atina Ulusal Teknik Üniversitesi, Fransız Nice Sophia Antipolis Üniversitesi, Alman Siegen Üniversitesi İtalyan Cenova Üniversitesi ile kapsamlı işbirliği çalışmaları içine de girmiş; ABD, İtalya, İngiltere, Yunanistan ve İsveç gibi ülkelerle eğitim anlaşması imzalamış. Zaten Odlar Yurdu, YÖK tarafından tanınıyor ve ülkemizdeki birçok üniversiteyle işbirliği gerçekleştiriyor. Bu yüzden dünya çapında bir tıp eğitimi alma fırsatı veren ülkeme, tüm hocalarıma, her zaman yanımda olan aileme, hastalarıma, 1997 yılından itibaren Odlar Yurdu Üniversitesi'nin rektörü olan, Azerbaycan'ın en önemli matematikçilerinden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Ahmet Veliyev'in şahsında Odlar Yurdu Üniversitesi'ne sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

50'DEN FAZLA MAKALE
1997 yılından itibaren Odlar Yurdu Üniversitesi'nin rektörü olan Prof. Dr. Ahmet Veliyev, Azerbaycan'ın en önemli matematikçilerinden birisidir. Amerika Matematikçiler Cemiyeti'nin ve New-York İlimler Akademisi'nin, Sosyal ve Pedagoji İlimler Akademisi'nin asil üyesidir. Ahmet Veliyev'in yeni eğitim teknolojilerinin tatbikindeki çalışmaları Fransa Ekonomisine Yardım Birliği'nin altın madalyasına layık görülmüştür. Alanında 50'den fazla ilmi makale, bir ilmi monografi, 10'dan fazla ders kitabı vardır. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev hakkında "Basiret unvanı" isimli kitabın ve Mehriban Aliyeva hakkında "Adının Sahibi" kitabının da müellifidir. Ahmet Veliyev 3 ve 4. dönem Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Milli Meclisi'ne milletvekili seçildi.

ANLAŞMA İMZALADIK
Ayrıca Azerbaycan Tıp Üniversitesi'yle karşılıklı işbirliği anlaşması imzaladık. Geçen sene gerçekleşen bu ikili anlaşmanın özelliği ilk defa Azerbaycan'ın en köklü üniversitesi olan bu üniversite ile özel bir kliniğin anlaşma imzalamasıdır. Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Ehliman Emiraslanov tarafından Bakü'de kabul edildim ve kliniğimin kapılarını Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilere yeni teknolojilerin tanıtımı ve kullanımı için açtım.

3 BOYUTLU NAVİGASYONLU İMPLANT
Bana fahri profesörlük verilmesini sağlayan kullandığım teknolojilerin başında 3 boyutlu navigasyonlu implant geliyor:
İyi bir diş protezi sadece estetiği değil hayat kalitesini de artırır. Geleneksel protezler sıklıkla hastalığa sebebiyet verir, acı veren basınç noktaları oluşturur ve tad alma duyusunu azaltabilir.
Navigasyon sistemi diş hekiminin protetik ve anatomik planlamasını uygulamaya kesin güvenilirlikle aktarmasını sağlar. Problemler kaydedilir, analiz edilir. Böylece ameliyat sırasında ortaya çıkmaları engellenir. Uygun tedavi, yüksek kalite standardına minimal cerrahi yaklaşımla, uygun ve güvenilir şekilde ulaşılmasını sağlar.
Öncelikle, implant yuvasının uygun şekilde hazırlanması ve ameliyat komplikasyonlarının azaltılması, implantın kemiğe kaynamasını hızlandırır.
Bu sebeplerle navigasyonlu implant teknolojisi hastalar arasında yüksek kabul görür ve bunun yanında çok değerli kalite ve belgeleme
desteği sağlar.

TEKNOLOJİNİN AVANTAJLARI
3 boyutlu teknoloji sayesinde implant uygulamaları esnasında karşılaşılabilecek sorunlar önceden belirlenir, analiz edilir ve ameliyat esnasında sürpriz yaşanmaz.
Doğru açı ve konumda implant yerleştilmesini sağlar. Modern teknoloji desteği alt çene bölgesinde 3 boyutlu görüntüleme teknolojisine rağmen implant uygulaması için sınırlıdır. Bu kesin olmayan ve uygun yerde olmayan detaysız delmeye, bu durum da yavaş ve yetersiz iyileşmeye sebep olur.
Operasyon sonrasında ise ameliyat kesiği, kanama ve dikiş olmadığı için çok hızlı iyileşme sağlanır.
Hastadan alınan çok detaylı dijital tomografi bilgisi ile cerrahi planlama yapılması panaromik röntgene göre büyük avantaj sağlar.
İmplant (diş ekme) tedavisinde karşılaşılan başarısız sonuçlar ve sinir zedelenmelerini
ortadan kaldırır.

TAT ALAMIYORSANIZ İMPLANT GEREKİR
Siz de aşağıdaki durumların bir ya da birkaç tanesinden şikayetçiyseniz implant sayesinde bu sorunlardan kurtulabilirsiniz:
Damağınızı kaplayan protezlerle tat almakta zorlanıyorsanız,
Protezlerinizi yıkarken sık sık elinizden düşüp kırılıyorsa,
Kullandığınız hareketli protezler konuşmanızı bozuyorsa,
Yemek yerken protezlerin altına gıda artığı kaçıyor ve kötü koku oluşuyorsa,
Her istediğinizi dişlerinizden dolayı yiyemiyorsanız,
Kullandığınız köprü ayakları ağrı yapıyorsa.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN