Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deneyimsiz ellerde gerçekleştirilen implant işlemi sonucunda dişlerinizi kaybedebilir, hatta ömür boyu dudaklarınızda his kaybı yaşayabilirsiniz

Bugün sağlık programı olan hangi televizyon kanalından birini açsanız, mutlaka bir diş hekimine denk gelirsiniz. Oturup izlemeye başladığınızda en çok konuşulan konuların implant ve estetik diş hekimliği olduğunu görürsünüz. İmplant uygulaması eksik diş tedavilerinin en iyi yöntemlerinden bir tanesidir. Tabii ki iyi yapılabiliyorsa! Uygun yapılamadığı takdirde; çene kırığından ömür boyu dudakta his kaybına kadar birçok ciddi komplikasyonla karşılaşılmaktadır. Bu haftaki yazımda bunlara değinmek istiyorum. Size korkutucu gelebilir fakat implant yaptıracak olan hastalarımızın bu konularda, implantların fiyatlarından daha çok bilgi sahibi olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu haftaki yazımın amacı implant tedavisi ile ilişkili temel komplikasyonları gözden geçirerek implantın başarısı ile ilişkili genel biyolojik ve mekanik faktörlere dikkat çekmektir.

HATALI İMPLANT NELERE YOL AÇAR?
Kanama, şişlik, ağrı
Yumuşak doku yaralanmaları
Alt çenede sinir hasarına bağlı dudaklarda geçici veya kalıcı duyu kaybı
Hava embolisi
Komşu dişlerin zarar görmesi
Kemik zedelenmeleri
Özellikle alt çenede kırık oluşması
İmplantın sinüs boşluğu ve burun içi gibi vücut boşluklarına kaçması
Sinüs zarının zarar görmesine bağlı sinüzit gelişimi
İmplant veya parçalarının aspirasyonu veya yutulması
İmplant çevresinde enfeksiyon gelişmesi
Kemik greftleri kullanıldıysa bunlara bağlı enfeksiyon veya alerjik reaksiyon gelişmesi
Kesi hatlarının açılması
Ön bölgelerde protez yapıldıktan sonra diş etinden görülen koyu renkli yansıma
Alt çenede dil bölgesindeki damarların zarar görmesine bağlı ağır kanama
İmplantın kaybı
Radyoterapi almış hastalarda osteoradyonekroz
Sinüzit
Sinirin tamamen ezilmesi ya da koparılması sonucu kalıcı uyuşukluk
Kaybedilen dişin yerine yenisini koymak için en başarılı yöntem olarak kabul edilen dental implantlar, sadece hayatınızdan zevk almanızı sağlayacak güven ve psikolojiyi kazanmanızı sağlamaz; aynı zamanda gülüşünüzü güzelleştirir, istediğiniz yemeği yiyebilmenizi sağlar. Ayrıca yüz yapınızı yeniden oluşturur ve daha genç bir görünüş sahibi olmanıza olanak tanır. Dental implant ve kemik oluşturma işlemi modern tıbbın mucizesidir. Uygun zaman ve planlamayla muhteşem şeyler başarılabilir. Dental implantlar; kemikle kaynaştıktan sonra yapay diş gibi kullanılabilen ameliyatla diş etinizin içine yerleştirilen metal çivilerdir. Bu implantlar tek kaplama, köprü ya da hareketli protezin altında yapay dişi destekler. Geleneksel köprüler hâlâ çok iyi bir tedavi seçeneğidir. Fakat birçok kişide köprü yapılırken dişsiz alana komşu dişler kesilmek zorunda kalınmakta ve zamanla bu dişler de kaybedilmektedir. Böyle durumlarda tek dişin eksikliğini gidermek için yaptırılan tek diş implant ideal bir seçenek olacaktır.

SİGARA SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Birçok sağlık işleminde olduğu gibi implant yerleştirme işleminde de başarı oranı kişiden kişiye değişir. Tedavi seçeneği olarak kullanılan implantların başarısızlık nedenleri arasında kötü kemik kalitesi, yetersiz kemik seviyesi, alt ve üst çeneler arasında yetersiz dikey mesafe, implant yapılacak alana komşu bölgelerdeki canlı anatomik yapılar ya da hâlâ gelişimi devam eden çene ve yüz yapıları sayılabilir. Şeker, osteoporoz ve sinüs problemi gibi belli kronik hastalıklar da implantın kemikle kaynaşmasını etkileyebilir. Sigara içen kişilere yapılan implantların da iyileşme süreci çok parlak değildir. Ancak uygun şekilde implant uygulanması, başarı seviyesinin çok yüksek olmasını sağlayacaktır.

KEMİKLE KAYNAŞMASI BEKLENİR
Diş yerine konulan implantlarda tartışılması gereken bir diğer konu, dişin çekiminden hemen sonra çekim boşluğuna implant yerleştirilmesi konusudur. Diş hekimleri genellikle diş çekimi sonrası implantı yerleştirmek için altı ay beklerler. Ancak bu, tedaviyi ertelemek ve kalan kemiğin o zamana kadar incelmesine yol açmak anlamına gelebilir. İnce ve erimiş bir kemik, birinin gülüş estetiğinin oluşturulmasında önemli bir risk oluşturmaktadır. Bu tarz tehlikeli kemik kalitesi, diş eti dokusu etrafında kayıplara yol açarak estetik sorunlara neden olabilir. Diş çekimi sonrası kemik gelişiminin en çok olduğuna inanılmaktadır. Tek dişin çekimi sonrası hemen implant yüklenmesi şu durumlarda önerilmektedir:
Diş travmayla kaybedildiğinde
Dişler kırığa bağlı çekilmek zorunda kalındığında
Arkasından daimi diş gelmemiş, kökü erimiş, kalan süt dişlerinin çekimden sonra
Kanal tedavisi başarısız olmuş dişlerin yerine diş çekimi sonrası implantın hemen yerleştirilmesinin dezavantajı, çekim sonrası oluşan boşluğun kemikle birebir uyumlu bir kemik ilişkisi bulundurmamasıdır. İmplantın kemikle kaynaşabilmesi için yaklaşık iki ay beklenmektedir. Hangi sistemin kullanıldığına bağlı olarak, implantın üzerine kaplama yapılması iki ile altı ay arasında değişmektedir. İmplantın çekim sonrası hemen yerleştirilmesinin 10 yıllık dikkatli bir klinik inceleme sonrasında başarı şansının dişsiz alana yerleştirilen implanta yakın olduğu kanıtlanmıştır.

TEDAVİLER HER ZAMAN BAŞARILI MI?
Deneyimli bir diş hekimi, steril koşullar, işi bilen asistanlar ve kaliteli malzeme; hastaya özgü etkenlerden önce başarılı bir implant tedavisi için şarttır. Deneyimsiz kişiler tarafından gerçekleştirilen cerrahi girişimler; küçük olsun, büyük olsun çok vahim sonuçlar doğurabilir. İmplant yerleştirilen alanın bu bölgedeki kemiğin ve komşu anatomik oluşumların çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Milimetrik kaymalar bile sonucun başarısız olması için gereken nedeni sağlar. Özellikle üst çenede arka dişlerde yapılan implant uygulamalarında en büyük risk, burun tabanı ve üst çeneyle komşu olan sinüs boşluğunda oluşabilecek problemlerdir. Eğer bu bölgede implant yerleştirmesine uygun kalınlıkta ve kalitede kemik yoksa, implant yerleştirilme esnasında implant kemiğe tutunamaz ve ilk aşamada uygun tutunma gerçekleştiremeyen implant bir an kayıp sinüs yani üst çene boşluğunun içerisine kaçabilir.

SAĞLIKLI YERE ZARAR VERİLMEMELİ
Deneyimsiz kişilerce gerçekleştirilen implant yerleştirme işleminde oluşabilecek en büyük problemleden biri de implanta komşu dişlerin zarar görmesidir. Yandaki dişler zarar görmesin diye köprü yaptırmak istemezken, yanlış yerleşen implant direkt olarak dişin çekimine yol açabilmektedir. Kısacası sağlığı ilgilendiren en basit bir işlemde olduğu gibi implant işlemlerinin de deneyimli hekimlerce, uygun şartlarda ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılması şarttır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN