Laminate veneer uygulaması, estetik diş hekimliğinde kullanılan ve doğal görünen dişlere sahip olmanızı sağlayan bir yöntemdir. Bu dişleri yıllarca kullanabilirsiniz

Günümüzde hastalarımızın gittikçe artan estetik talepleri, estetik diş hekimliği uygulamalarını artırmıştır. Şu an için en güncel estetik diş hekimliği uygulamaları olarak laminate veneer porselen, diş beyazlatma ve zirkonyum porselen uygulamaları yapılmaktadır. Gülüş esnasında en önemli kriterlerden biri diş etidir. Pembe estetik adını verdiğimiz bu bölgede gereğinden fazla görünen diş etleri ya da asimetrik diş eti seviyeleri mevcutsa, bu durumu düzeltmeden estetik bir diş hekimliği uygulamasından bahsetmek imkansız olur. Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan estetik-plastik diş eti cerrahisi ile bu tip fazla görünen ya da asimetrik seviyelenmiş dişetlerini düzeltmek mümkündür. Daha sonra uygulanacak laminate veneer porselen ya da metal desteksiz zirkonyum porselenler ile beklentilerin ötesinde estetik sonuçlar elde edilebilmektedir. Estetik diş hekimliği uygulamalarında daha işleme başlamadan önce hastalarımızın da fikirleri alınır.BAKIMI SON DERECE KOLAYDIR

Laminate veneer uygulaması yapılan dişlere, doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi günlük ağız bakımı yeterlidir.

LEKELENMEYE KARŞI DAYANIKLIDIR
Laminalar pürüzsüz bir yüzeye sahip olduklarındarından renklenmelere karşı dayanıklıdır. Oluşabilecek lekeler ise kolaylıkla çıkarılabilir. Sigara, çay, kahve gibi maddelere maruz kaldıklarında bile renk değiştirmezler.

KULLANIM ÖMRÜ UZUNDUR
İyi bir ağız bakımıyla laminalar uzun yıllar ilk günkü haliyle kullanılabilir.

DOĞAL DİŞ GÖRÜNÜMÜNDEDİRLER
Işık geçirgenliğinin yüksek oluşu sayesinde son derece doğal bir görünüme sahiptirler.

ESTETİK BİR ÇÖZÜMDÜR
Hastanın yüz şekli ve fiziksel özelliklerine göre istenilen renk, boy ve şekilde lamina hazırlanması mümkündür. Böylelikle ideal diş ve dudak oranları elde edilebilmektedir.

UYGULAMA NASIL YAPILIR?
Laminate veneer uygulaması için diş minesinde az miktarda aşındırma yapılır. Ardından hastanın ağzından ölçü alınarak bir alçı model elde edilir. Bu model üzerinde laminate veneerlerin provası yapılır. Son olarak cila atılarak porselen yapraklar dişlere yapıştırılır.

AVANTAJLARI NELERDİR?
Laminate veneer kaplamalarının yapısı çok incedir, ışık geçirgenlikleri yüksektir. Bu nedenle doğal diş görünümü verir.
Metal alt yapı içermez, bu da doğal görünüm kazandırır.
Bakımı yapıldığı takdirde uzun ömürlüdür.
Doğal dişlerden daha pürüzsüz yüzeye sahip olduklarından üzerlerinde bakteri plağı birikimi zorlaşır.
Renklenmeye karşı dayanıklıdır.

RAHATLIKLA ÇİĞNEYEBİLİRSİNİZ
Laminate yaptırınca herşey yenebilir mi?
Dişlerle bütünleşen laminate veneerlerin dişten ayrılması mümkün değildir. Yiyecekleri ısırırken ya da çiğnerken uyguladığınız kuvvetler kaplamaları yerinden çıkartmaz. Rahatlıkla eskisi gibi çiğneyebilirsiniz.
Laminate veneer porselenler kırılabilir mi?
Doğal dişleri kırabilecek gıdalar laminaların da kırılmasına neden olur. Doğal dişlerden daha fazla bir özen gerektirmezler.
Laminateler uzun ömürlü müdür, dayanıklı mıdır?
Ağız hijyeni ve bakımına edildiği takdirde yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler.

?LOKAL ANESTEZİ ALTINDA YAPILIR
Laminate veneer uygulaması esnasında acı veya ağrı hissedilir mi?
Lokal anestezi altında yapıldığı için herhangi bir hissedilmez. Bazı uygulamalarda ise anesteziye bile gerek kalmamaktadır.
Laminate veneerlerin bakımı zor mudur, nasıl yapılır?
Laminate veneerlerin bakımı doğal dişlerde olduğu gibidir. Düzenli olarak fırçalanması ve diş ipi kullanımı gerektirir.
16 yaşından küçüklere yapılmaz
Laminate veneer kimlere uygulanabilir?
16 yaşından küçük olanlar ve şiddetli diş gıcırdatması olan kişiler dışında doktor görüşü doğrultusunda herkese uygulanabilir.
Laminate veneer tedavisi yapılan diş çürürse ne olur?
Laminate veneer uygulaması yapılan dişinizde oluşabilecek bir çürüğe normal dişinize yapılabilecek herhangi bir dolgu işlemi de rahatlıkla yapılabilir.

LAMİNATE VENEER KİMLERE UYGULANABİLİR?
Dişlerin şeklinden memnun olmayanlara
Dişlerinin boyutundan memnun olmayanlara
Ön dişleri kırık ve aşınmış olanlara
Ön dişleri hafif çarpık olup ortodontik tedavi yaptırmak isteyenlere
Ön dişleri ayrık olup ortodontik ya da ortognatig cerrahi tedavisi istemeyenlere
Ön dişlerde beyazlatma (bleaching) işleminin yetersiz kaldığı, kalıtsal leke ve renk bozukluğuna sahip kişilere
Ön dişlerde renklenmiş, geniş dolguları bulunan, estetik görünüm isteyen kişilere uygulanabilir.
Ön grup dişlerdeki düzensizlik, çapraşıklık, ayrıklık gibi durumlarda ya da beyazlatma (bleaching) işleminin yetersiz kaldığı durumlarda laminalar estetik bir çözümdür.

TAHRİBAT ÇOKSA UYGULANAMAZ
Çene bozuklukları, diş gıcırdatma, tırnak yeme, ısırma gibi kötü alışkanlıklar ve dişeti tahribatlarının ileri derecede olduğu durumlarda lamina uygulaması yapılmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN