Türkiye'nin en iyi haber sitesi

içenlerin yüzde 50’sinde diş eti hastalıkları görülüyor. Bu kişilerde kemik kayıpları oluşuyor, ağız kendini onaramadığından tedavi zorlaşıyor

paketlerinin üzerinde bulunan uyarıları görmüşsünüzdür: "Sigarayı derhal bırakmak sağlığınızı tehdit eden faktörleri yüksek oranda azaltır." Sigara ile ilişkilendirilen hastalıklardan hangisi aklınıza geliyor? Yüksek olasılıkla akciğer kanseri, belki amfizem. Fakat sigara içenlerde görülen diş eti hastalıklarının yüzde 50'sinin sigara yüzünden gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Kronik diş eti hastalıkları dişlerinizi tamamen kaybetmenize yol açabilir. Yapılan çalışmalar, tütün kullanımının diş eti hastalıklarının gelişiminde en büyük faktörlerden biri olabileceğini gösterdi.
Diş eti hastalığı, bakteriyel bir enfeksiyondur. Dişlerinizi çenenize tutturan yumuşak doku ve kemiği yok eden bir hastalıktır. Bakteriler, dişlerinizin kenarındaki boşluklarda yer alan diş plaklarına yerleşip gelişir. Böylece, vücudunuz diş plaklarına karşı reaksiyon gösterir ve bu yumuşak doku ve kemiklerin çökmesine sebep olur.
Çalışmalar, sigara içenlerin, içmeyenlerden daha fazla diş taşı sahibi olduğunu gösteriyor. Bu durum, düşük salya üretiminden kaynaklanabilir. Tütünün içerisinde bulunan kimyasalların diş etine giden kanın akışına müdahale ettiği düşünülüyor. Bu, iyileşme sürecini yavaşlatıyor, tedavi sonuçlarını olumsuz hale getiriyor.

VE ACI ÇEKMEYE BAŞLARSINIZ
Hastalığın erken dönemlerinde, dişlerinizi fırçalarken ya da iple temizlerken kanadığını fark edebilirsiniz. Enfeksiyon kötüleştikçe, diş etleriniz çökmeye başlar; dişlerinizden geriye doğru çekilir ve boşluklar üretir. Daha sonra, ağzınızdaki destekleyici yapılar teker teker çöktükçe diş etiniz ve dişleriniz arasındaki boşluk daha da derinleşir. Ve en sonunda dişleriniz gevşer, ağrı ve acı çekmeye başlarsınız. Hatta dişleriniz tamamen düşebilir.
Sigara içenlerin ağız sağlıkları düşük olmasına rağmen diş etlerinde daha az kanama veya kızarıklık göründüğünden dolayı, bu durum insanları diş sağlığı konusunda yanlış yönlendiriyor. Sigara içenler dişlerinin sağlıklı olduğunu düşündüklerinden ağız ve diş muayenelerine özen göstermiyorlar.
Tütün ürünleri kullanmak diş eti hastalığının daha hızlı kötüleşmesine sebep olabilir. Sigara içenler, içmeyenlere göre diş ve diş etleri arasında daha derin boşluklara sahiptir ve daha şiddetli kemik kayıplarına maruz kalırlar. Çalışmalarda, sigara içenlerin içmeyenlere göre üç-altı kat daha fazla risk altında olduğu belirtiliyor. Sigara içenler ve sigarayı bırakmış olanların şiddetli kemik kaybı oranı, hiç sigara içmeyenlere göre beş kat daha fazla.
Sigara içmek sadece diş eti hastalığı riskinizi artırmaz, aynı zamanda tedavi sürecini de zorlaştırır, hatta tedavinin başarılı olma ihtimalini azaltır. Bunun sebebi, sigara içmenin ağzınızın kendisini onarmasına engel olmasıdır.

BEŞ YILDA DİŞLERİNİ KAYBEDERLER
Bu konuyla ilgili bir çalışma, sigara içenlerin, içmeyenlere oranla iki kat daha fazla ihtimalle, diş eti tedavisinden beş yıl sonra dişlerini kaybedebileceğini ortaya koyuyor. Cerrahi olmayan diş eti tedavilerini inceleyen çalışmalarda, sigara içenler içmeyenlerden çok daha az iyileşme gösteriyor. Sigara içenler aynı zamanda ağız cerrahisi ile tedaviye de cevap vermekte yetersiz kalıyor. Dental implantların tutmama oranı sigara kullananlarda çok daha fazla, çünkü sigara kullanımı kemik iyileşimini yüksek derecede azaltıyor. İmplant yaptırmadan önce sigarayı bırakmak çok önemli. Bırakma konusunda danışmanlık ve yardım almanızı öneririm.
Diş kronu ve köprüleri ilk yerleştirildiğinde harika durur. Fakat sigara kullananlar bu görüntüyü sıklıkla kaybediyor, özellikle diş etleri çekilip kemik kaybolduğunda. Porselen lamine gibi popüler kozmetik uygulamalar sigara kullanan şahıslarda uzun süre boyunca sağlamlığını ve güzelliğini koruyamıyor.
Diş eti hastalığına katkıda bulunan tek şey, sigara içmek değil. Bütün tütün ürünleri diş eti sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Pipo, dumansız tütün ve puro bunlara dahil. Nikotin sakızları gibi dumansız ürünlerin üzerindeki etiketlerde de bu tür ürünlerin ağız kanseri, diş eti hastalığı veya diş kaybına yol açtığı belirtiliyor.

TÜTÜN, AĞIZ KANSERİ SEBEBİ
Sigara kullanımı ve ağız sağlığı ile ilgili tek iyi haber, Sağlık Bakanlığı'nın uyarılarıdır. Sigarayı derhal bırakmak sağlığınızı tehdit eden faktörleri yüksek oranda azaltır. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmaya göre 11 yıl önce sigara kullanmayı bırakan insanların diş hastalığı oranı, hiç sigara kullanmamış kişilerle aynı. Bu konu ile ilgili bir çalışma, günde 1.5 paket sigara içenlerin hastalık riskinin içmeyenlere göre altı kat fazla olduğunu, fakat günde yarım paket sigara içenlerin üç kat fazla olduğunu ortaya koymakta.
Tütünün sağlığınıza olan en büyük tehlikesi, ağız kanseriyle olan bağlantısıdır. Sigara, puro ve pipolardan tütün ürünleri içmek ağızda ya da ağzın hemen yutağında bulunan boğaz kısmında kansere sebep olabilir. Aynı zamanda gırtlak, yemek borusu, böbrek, idrar kesesi ve birkaç başka organ kanserine de sebep olabilir. Pipo içmek aynı zamanda piponun değdiği yerlerde dudak kanserine de sebep olabilir.

DUMANSIZ TÜTÜN DE RİSKLİ
Amerikan Araştırmaları Topluluğu'na göre:
Ağız kanseri ve bazı türlerde gırtlak kanseri olan kişilerin yüzde 90'ı sigara kullanmakta. Bu kanserlerin vücutta belirme riski bu ürünleri kullanım sıklığına göre artmakta.
Sigara içenler, içmeyenlerden altı kat daha fazla risk altında.
Kanser tedavisinden sonra sigara kullanmaya devam eden hastaların yüzde 37'sinde kanserin tekrarladığı ve ikincil ağız, boğaz ve gırtlak kanseri oluştuğu belirtiliyor.
Dumansız tütün yanak, diş eti ve iç dudak kanserleriyle bağdaştırılmakta. Dumansız tütün, bu kanser risklerini 50 kat artırmakta.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN