Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaplama yaptırmak istiyorsunuz ama dişlerinizin aşınmasını istemiyorsunuz; maalesef kalıcıdır. Asimetrik ve daha güzel bir ağız için bu detayları okumadan gülüş tasarımı yaptırmayın

Bu hafta sizlere gülüş tasarımı yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgili bir yazı hazırladım.

KAPLAMA NEDİR?
; diş onarımlarındaki lamineler, ince cad cam ile üretilen kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve veneer kaplamalar gibi tüm süslü isimleri kapsar; hepsi aynı şeydir. Porselen kaplamalar tıpkı bir şapka veya dolgu gibidir. Veneer kaplama istiyorsun ama dişlerinin aşınmasını istemiyorsun; maalesef kaplamalar kalıcıdır ve istediğin bu değildir.

SİMETRİK OLMAMALI
Estetik diş hekimliğinde yapmaya çalıştığımız şey, daha asimetrik ve daha güzel görünmenizi sağlamak için hangi yaşta olursanız olun dişlerinizi yeniden inşa etmektir. Yani dişleriniz asla simetrik olmamalı. Bu prosedürü doğru bir şekilde yapıyoruz, yüzünüzde ve gülüşünüzde bir denge yaratmaya çalışıyoruz.

DUDAK DOLGULARI ETKİLİYOR
Son zamanlarda, artık dişlerini göremediklerini söyleyen birçok insanla karşılaşıyorum. Dişlerini yaptırmaya geldiklerinde onlara, akıllarında başka neler olduğunu soruyorum. Kozmetik olarak yapılması gereken prosedürler vardır; onları açıklıyorum. Örneğin ağza dolgu koymuşlar. Bu dolgu dudakları aşağı itiyor ve ağzınızda bir gölge yaratıyor, dişlerinizi daha az görünür kılıyor. Kozmetik diş hekimliğinde, kozmetik dermatoloji ve diş hekimliği birlikte çalışmak zorundadır.

DİŞ HEKİMİ EN İYİSİNİ BİLİR
Birçok insan sadece ön dişlerini yaptırmak istediklerini söylüyor ve neden 10-20 diş yapmak istediğimi anlamıyorlar; ama doğruyu görmeniz gerekiyor. Ağızda porselen kullanarak yapmaya çalıştığımız bütün çalışmaların amacı sıfır hata yaratmaktır. Ağız içinde uyguladığımız bütün çalışmalardan mükemmel bir sonuç ortaya çıkıyor ve bu, gözle ayırt edilemeyecek doğallıkta bir hale geliyor. Gerçek iyi işin işareti budur.

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR
Hastalarımla randevu zamanında buluşunca, tarama yapıyorum. Hastaların yaşlanma süreçlerinde nerede olduklarını, kozmetik süreçlerinde nelerin eksik olduğunu araştırıyorum ve sonra işin nasıl ilerleyeceğine dair bir yol çiziyorum. Dişlerini daha iyi görmelerini ve kendilerini daha iyi bir hale getirmelerini sağlıyorum. Yaşlılık ve etkisi de burada devreye girer. Onlara nasıl olacaklarını gösteren dişler veriyorum. Farklı etnik köken farklı şekillere sahip dişler demektir. Dişlerini nasıl istedikleri hakkında bir fikre sahip oldukları halde, yine de onlar için neyin uygun olduğunu araştırıyorum.

VENEER'IN TEHLİKELERİ
2000'li yılların başında kozmetik diş hekimliği alanında çok fazla eğitim yoktu, uygulayıcılara ucuz ürünleri pazarlayan ve satan pek çok şirket vardı. Bu da dişeti problemleri, ısırık sorunları, çene ağrısı gibi problemleri ortaya çıkarıyordu. Tabii ki bu 20 sene önceydi!

HARİKA GÜLÜMSEMEYI YAPAN...
Dişler mücevher gibidir, belirsiz ve doğal olmalıdır. Eğer bir gülümsemeniz varsa, doğru zamanda yanıp sönme gücünüz vardır. Bir diş hekimine güvendiğinizde, kendinizin ne kadar güvenli ellerde olduğunuzu hissedersiniz. Bir gülümseme, içinizdeki gerçek bir duygudur. Gözlerinizle gülümsediğinizde ve dişlerinizi gösterdiğinizde, bu harika bir gülümseme olur. Bu senin dişlerin değil, senin ifadendir. Harika gülümsemeleri olan insanlar mutlu insanlardır.

DİŞLERİNİZ AŞINABİLİR
Dişleriniz aynı uzunlukta görünüyorsa veya kenarları pürüzlü ise, dişleri zımparalayabiliriz. Biz buna selektif mölleme diyoruz. Mevcut tüm dolgular çatlayabilir veya kırılabilir ve aşırı aşınmayla bile sinir hasarına ve sonrasında kök kanal tedavisine neden olabilir. Dişler tecrübeli bir tarafından onarılmalıdır.

DİŞ RENGİ TENİNİZE GÖRE SEÇİLMELİ
enjeksiyonları yaptırmayı planlıyorsanız, diş hekiminize kaplama yapmadan önce bunun hakkında bilgi verin. Dudak enjeksiyonları, kaplamalarınız olsun ya da olmasın, dişlerinizin üzerinde bir gölge oluşturarak, bunların gri görünmesini sağlar.
Bir kaplama renginin seçimi gerçekten çok zor bir şeydir. İnsanlar her zaman dişlerinin doğal ve beyaz görünmesini isterler. Ama dişleriniz ya sarı-beyaz ya da gri-beyazdır, ama herkes beyaz- beyaz istiyor. Bu yüzden, hile dişlerini yoğun, opak ve sahte görünmeden gülümsemelerini sağlamak için beyazlatma yapmak iyi bir başlangıç olur. Mükemmel tonu bulmak için, esas olarak bir kişinin cildine göre bir karar vermek için biraz zaman harcayıp hastayı dinlemek şart. Geçici dişler düşünülen ton ve renginde yapılırsa, hasta bunu önceden hayal edebilir.
Kaplama isteğinizi ve ihtiyaçlarınızı tartıştıktan sonra, geçici versiyonlar yapılır. Diş hekiminizle konuştuğunuz şeyi seveceğinizden emin olmak için, dişlerinizin bir kalıbı alınır ve daha sonra kompozit ihtiva eden kaplamadan geçici kaplamalar yapılır. Dişlerin için bir plan gibi düşünün. Bu, özellikle yeni gülüşünüzün neye benzeyeceğini görebilmeniz, böylece sizin ilerlemeyi isteyip istemediğinize karar verebilmeniz için sizin için fotoğraf çekebilmemizi sağlar. Porselen kaplama kadar parlak olmayacaklar ama endişelenmeyin, onlar sadece geçici.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN