Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de kadınlar ilave gelirleri olduğu zaman bunun yüzde 41'ini ailesine, yüzde 30'unu kendisine, yüzde 29'unu da başkalarına harcayacağını söylüyor. Ne ilginç ki ilave parayı kocasına vereceğini söyleyen Türk kadını yok.
Bu bana mikro krediyle ilgili kırsal bölgelerde yıllar önce yapılan ve kredinin kadınlara verilmesi için kadınların bankada hesap açmalarını şart koşan bir projeyi hatırlattı.
Çünkü tüm araştırmalar gösteriyor ki kadın eline para geçince evine ve çocuklarının eğitimine harcıyor. Erkek eline para geçince kahvehanede oturup harcıyor.
Kadınların ilave gelirleri olunca ne yapacakları sorusu dahil pek çok önemli konuda fikirlerinin sorulduğu son araştırmayı, aile içi şiddet ve meme kanseri konusunda önemli projelere imza atan doğrudan satış sektörünün önemli isimlerinden Avon adına İpsos yapmış.
Araştırma "Kadınları Anlama Kılavuzu" ismini taşıyor.
Önceki gün araştırmanın sonuçlarını konuşmak üzere Avon Türkiye'ye bu yıl genel müdür olarak atanan Orkun Gül ve İpsos Yöneticisi Neshilan Sezer ile bir araya geldik.
Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınlarla ilgili araştırma, 34 ilde 15 ile 64 yaş aralığındaki 14 bin kadınla yüz yüze görüşülerek yapılmış ve bir ayda tamamlanmış. Araştırmaya göre, Türkiye'de yaşayan kadınların en büyük korkusu terör ve aile içi şiddet. Neslihan Sezer, iki yıl önce Türkiye'de terör korkusunun ilk sırada yer almadığını söylüyor ve araştırma sonuçlarına göre kadınların daha gelenekçi ve muhafazakar bir yapıya büründüğünü söylüyor.
Araştırmanın bir ilginç sonucu da, kadınların komşu olmak istemediği gruplarla ilgili. Buna göre, Türkiye'deki kadınların yüzde 64'ü alkol kullananlarla, yüzde 61'i eşcinsellerle, yüzde 44'ü evli olmayan çiftlerle komşu olmak istemiyor.
Türkiye'de yaşayan kadınların yüzde 72'si sokakların güvenli olmadığını düşünüyor. Her 10 kadından 2'si hava karardıktan sonra yaşadığı mahallede kendini güvende hissetmiyor.
Her yıl kadınlarla ilgili bu araştırmayı yaptıklarını söyleyen Neslihan Sezer, araştırmaya katılan kadınlarla ilgili TÜİK verilerinden de söz ediyor. Buna göre, şu anda Türkiye'de okuma yazma bilmeyen kadınların oranı erkeklerin oranının 5 katı. Kadınlar günde 4 saat 17 dakikalarını ev ve aile bakımına ayırıyor.
Kadınlar 24 yaşında evleniyor, erkekler ise 30 yaşında. İşgücüne katılım oranları erkeklerin yarısı.
Her 10 kadından biri aile içi şiddet mağduru. Kadınların yüzde 73'ünün ehliyeti yok.
Görünen o ki dünyada da Türkiye'de de kadının işi hiç kolay değil. TÜİK verilerinin de kadın araştırmalarında ortaya çıkan sonuçların da değişmesi ve kadının hem sosyal hem iş hayatında önünü açmak ve korkularından arındırmak için, çok daha fazla desteklenmesi gerektiği ortada.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN