Telekulak skandalı serbest ticaret anlaşmasını tehlikeye düşürmesine rağmen görüşmeler ve pazarlıklar sürmeye devam edecek. Anlaşmanın içeriğini şekillendirecek görüşmeler başlarken ülkelerin pozisyonları da netleşiyor. Fransa Serbest Ticaret anlaşmasında Amerikan kültür endüstrisinin kapsam dışı tutulmasını önererek anlaşmaya ilk itiraz eden ülke pozisyonunu almıştı. Fransa'nın bu yaklaşımı son olarak G8 zirvesinde gündeme gelince ABD bu konuda ısrarcı olmayacağını açıklayarak avantajlı olduğu bir sektörde geri adım attı. ABD'nin en büyük ihracat kalemlerinden biri olan kültür endüstrisi STA imzalansa bile kapsam dışında tutulacak. Görüşmeler ilerledikçe farklı sektörlere ilişkin benzer korumacı yaklaşımlar gelebilir ve anlaşmada kapsam dışı alanlar genişleyebilir.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN