Bu haftadan başlayarak, dikkatle takip etmemiz gereken çok sayıda başlığın olduğu bir iki haftaya giriyoruz.
Sizin bu satırları okuduğunuz 2 Aralık Cuma günü, ABD'nin küresel piyasalarca merakla beklenen kasım ayı istihdam verileri bekleniyor.
Bugünün akşamında, uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in önceden açıklanmış olduğu Türkiye değerlendirme takviminde 2 Aralık'ın yer aldığını görüyoruz. Bununla birlikte, 21 Ekim'deki not kırma kararı sonrasında, piyasalar Moody's'den Türkiye için yeni bir karar beklemiyorlar.
Diğer kuruluş Fitch'in ise, bu tarihlerde önceden belirlenmiş bir değerlendirme takvimi olmasa da, 16 Aralık Cuma gününe kadar o da bir Türkiye değerlendirmesi yapar mı, merak konusu. Gelecek hafta, Türkiye, Euro Bölgesi ve ABD ile pek çok veriyi ve 8 Aralık Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) toplantısını takip edeceğiz.
Önümüzdeki yıl Avrupa'da bir seçim yılı ve ECB, gelecek yılın mart ayı sonunda sonlandıracağı tahvil alım programını 2017 sonuna kadar uzatabilir ki, gelecek hafta alacağı böyle bir karar, euro-dolar paritesinde 1.06-1.04 dolar bazında aşağı doğru baskıyı artırabilir. Önümüzdeki hafta, Türkiye cephesinde sanayi üretim verisi, 12 Aralık Pazartesi ise 3. çeyrek büyüme verisi açıklanacak.
Ardından 13-14 Aralık, en az 25 baz puan faiz artıracağı beklenen ABD Merkez Bankası'nın (FED) toplantısı var. O bitiyor, 15-16 Aralık'ta bu defa gözler AB liderler zirvesinde olacak. Liderlerin Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili tavsiye kararını dikkate alıp almadıklarını izleyeceğiz.
16 Aralık Cuma akşamı, tüm bu yoğun gündem tamamlandıktan sonra, küresel piyasalar yılbaşı tatili moduna geçecek.
Tüm bu başlıklar küresel ölçekte ve Türkiye odaklı stresi azaltır ise, yurtiçinde döviz kurlarında anlamlı bir yumuşama gözlenebilir.

Washington'a '15 Temmuz' çıkarması
Bu satırları kaleme almamdan iki saat sonra, ABD Kongresi'nde, katılımcılara '15 Temmuz' menfur darbe girişimini, vahşi terör eylemini ve Türkiye'nin vatandaşı ile ekonomi aktörleri ile böyle bir hain teşebbüsü nasıl bertaraf ettiğini kuvvetli bir kadroyla anlatacağız. Bu hain teşebbüsün salt Türkiye'nin demokrasisine ve ekonomisine değil, aynı zamanda Türkiye'nin Avrasya'daki liderlik rolüne, kapsayıcı kalkınma adına Afrika ve Ortadoğu'da yürüttüğü projelere, Türkiye'nin 1. ve 2. kuşak komşu ülkeler ile yürüttüğü 'ekonomi ve ticaret diplomasisi'ne yönelik yapıldığını detaylı olarak aktaracağız.
Detayları pazartesi paylaşırız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN