Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KEREM ALKİN
KEREM ALKİN

Reel sektör: Enseyi karartmıyoruz

Dünyada, hem '15 Temmuz' gibi bir hainliği bertaraf edecek, hem de mega projeleri başarıyla tamamlayabilecek, Türkiye gibi kaç ülke biliyorsunuz? Türkiye'nin azmi, 'istiklal' mücadelesine yönelik kararlılığı, ülkenin bekasını kendi problemlerinin önüne koyma şiar edinmiş bir halk ve reel sektörle yürüyor.
Misal mi; TCMB'nin Reel Kesim Güven Endeksi ve İktisadi Yönelim Anketi'ne göre, reel sektörün yüzde 75.4'ünün firmasında çalışan istihdamı aynı düzeyde korumaya kararlı olması. Reel sektörün yüzde 16.1'i ise, gelecek 3 ayda istihdamımı artırabilirim, diyor. Sadece, yüzde 8.5'i azalabilir, diyor. 2017'nin bütününde, en az yüzde 4 büyüme, işsizliğin artmasını engellemek, ekonomik aktiviteyi canlı tutmak, hem kamunun, hem de özel sektörün öncelikli hedefi. Firmaların, şirketlerin istihdamını koruma kararlılığı kritik önemde.
Döviz operasyonlarına, Türkiye Ekonomisi'ne yönelik algı manipülasyonlarına rağmen, firmaların yüzde 76.1'i bir ay öncesine göre sektörlerindeki genel gidişatın ya iyi ya da aynı düzeyde olduğunu düşünüyor. Reel sektörün yüzde 79.5'i gelecek 3 ayda üretiminin ya artacağını ya aynı kalacağını öngörürken, yüzde 77.3'ü yurtiçi siparişlerin, yüzde 83.1'i ise ihracat siparişlerinin ya artacağını ya da aynı düzeyde kalacağını belirtmiş. 2017'de en az yüzde 4 büyüme hedefi için net ihracatın büyümeye katkısı sağlanmalı ve bu nedenle yeni bir ihracat seferberliği son derece anlamlı. Eylül-aralık döneminde, gelecek 12 ayda reel sektörde yatırımların artacağını bekleyen firma oranı yüzde 19 ile 21 arası değişmiş.
Yatırımların artacağı ve aynı düzeyde devam edeceğini bekleyen firma oranı yüzde 78.7. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'seferberlik' çağrısına bir karşılık var reel sektörde.

Kamu ödenekleri kritik önemde
Reel sektör bu mücadeleyi, 'enseyi karartmıyoruz' anlamında duruşu sürdürürken, Kamu Kesimi'ne de, reel sektörün kendisinden alacakları için önemli bir görev düşüyor. 2017'de piyasada nakdin hızlı dönmesi, 2016'dan bile kritik önemde. Bu nedenle, kamudan hak ediş ve ihale bedellerinin tahsilatında, reel sektörün elinin rahatlatılması önemli bir gereklilik. 2017 bütçesiyle ilgili planlamada, reel sektör alacaklarının vadesinin çok iyi yönetilmesi gerekiyor. 2017, kamunun borç, teşvik ve destek ödemelerinde minimum aksaklığın yaşanması gereken bir yıl. Bu konuda özenli olmayı ihmal etmeyelim.
Hane halkı tüketimine 'ek vergi' gibi olası adımları ise bir kez daha gözden geçirmekte yarar var.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN