Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KEREM ALKİN
KEREM ALKİN

İran ambargosu ve ABD seçmeni

'nin saygın araştırma kuruluşları, ABD seçmeninin yüzde 68'inin benzin fiyatına hayli hassas olduğuna işaret ediyor. Bu nedenle, Başkan Trump ve Cumhuriyetçi Parti açısından, kısa ve orta vadede benzinin galon fiyatının 3 dolar eşiğini geçmeyeceği konusunda ABD seçmenine teminat verilmesi çok önemli. Başkan Trump'ın, 'a yönelik kapsamlı ve sert bir ambargo paketini oluşturduklarını belirtmekle birlikte, küresel ham petrol fiyatlarının yükselmemesi adına, İran'ın üretimini tümüyle sıfırlayacak bir ambargodan bilhassa kaçındıklarını belirtmesi hayli anlamlı. Çünkü 2016 başında 38 doların bile altını görmüş olan ham petrol fiyatı, ABD'de benzinin galon fiyatını 1.75 dolara kadar indirmişti. Oysa, Nisan 2017'den Ekim 2018'e, ABD halkının ayda benzine harcadığı para 4.4 milyar dolar arttı.
Washington'a 30 yıldır çöreklenmiş 'küreselci' yapı, ABD Dışişleri- Pentagon- CIA- ABD Hazine Bakanlığı dörtlüsü üzerinden dünyanın istediği noktasına siyasi- askeri operasyon düzenleme hakkını kendinde görse de, Beyaz Saray ve iktidardaki parti benzin fiyatlarını ve işsizliği yönetemediği anda seçimleri kaybeder. Bu nedenle, Türkiye'nin de aralarında yer aldığı 8 ülke, petrol fiyatlarının yükselmemesi adına, ambargodan 6 aylığına muaf tutuldular. Fransa ve Almanya başta olmak üzere, önemli AB ülkeleri ise ambargo kapsamındalar ve uymayacaklarını açıkladılar. Gerek Rahip Brunson, gerekse de Kaşıkçı cinayetini uluslararası diplomasi boyutunda da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güçlü liderliğiyle, mükemmel yönetmiş olan Türkiye, dirayetli ve kararlı duruşunun sonuçlarını görmekte. Başkan Trump, tetiklediği küresel ticaret savaşının sebep olacağı enflasyon riskinin ve bu riskin ABD ekonomisine olası yansımalarının ve FED'i de yeni faiz artışına zorlayabileceğinin farkında. Bu nedenle, ABD ekonomisinde enflasyon baskısının artmaması adına da, İran ambargosunun kısa ve orta vadede küresel petrol fiyatlarını yükseltecek bir sürece dönüşmemesi istenecek. OPEC üyesi ülkelerin alacağı tavrı ise gözlemleyeceğiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN