Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dün şöyle bitirmiştik...
"...Plan buydu ve büyük oranda tuttu. Kılıçdaroğlu da kaset genel başkanı olarak CHP tarihindeki yerini aldı.
Şimdi de adeta kendisini bir kasetle o koltuğa oturtanlara vefasını sergiliyor.
Fakat herkes biliyor ki bir yıl sonra iki seçim yenilgisi yaşayacak olan Kılıçdaroğlu CHP'nin başında olmayacak.
Peki sonrasında ne olacak?
Eski ve yeni derin yapılanmaların birleşerek tayin etmek istedikleri yeni genel başkan belli.
Yarın devam edeceğiz."

***

Eskisiyle yenisiyle tüm derin yapılanmaların CHP Genel Başkanlığına ortak adayı belli. Sağır sultan bunu biliyor... Mustafa Sarıgül...
***

Sevilay Yükselir Sarıgül ile olan konuşmalarını aynen şu şekilde yazmıştı...
"Taban beni Şişli'de değil, daha ileride görmek istiyor artık. Beni sevenler Başbakanlık yolunda adım atmamı istiyor. Bunun da anahtarı İstanbul'u almaktır. Allah'ın izniyle önce İstanbul'u, sonra CHP genel başkanlığını, ondan sonra da Türkiye'yi alacağız!"
Bunun üzerine "Alevilerin, Ermenilerin, Musevilerin, TÜSİAD güdümlü bazı medya patronlarının değil ama Gülen Cemaati'nin de sizi destekleyeceği yönündeki iddialar tuhaf geldi bana. Gerçekten doğru mu bu kulisler?" dedim. Bu sorum üzerine birkaç saniye düşündü Sarıgül. Sonra bir kez daha off the record şartını anımsatıp aynen şunları söyledi:
"Evet doğru! Hocaefendi ile bu konuda bir iki kere istişare yaptık.
Sağ olsunlar kendileri oğlu gibi severler beni ve aday olmam noktasında sonuna kadar destek olacaklarının da sözünü verdiler.
"
***

Geçenlerde de yazdığım gibi Sarıgül İstanbul seçimini kazanamayacağını iyi bilen akıllı bir siyasetçidir. Nihai hedefi CHP Genel Başkanlığı olduğu için de kaybetmeyi önemsemez. Sarıgül'ün temel meselesi yüzde 38'in altına düşmemek.
Kendisi Gülen cemaatinin de desteğiyle yüzde 38'in üstüne çıkacak, CHP de genel Türkiye oyunda yüzde 26'nın altında kalacak ve bu tablodan hareketle de Sarıgül CHP Genel Başkanlığı'na yürüyecek.
Sarıgül'ün ve onu destekleyen Rahmi Koç ve Hüsamettin Özkan gibi aktörlerin planı bu. Sarıgül bütün bu planı da saklamıyor.
Hatta bu propagandanın yapılmasını istiyor. Her şey açık oynanıyor.
***

Sarıgül artık tuhaf bedduaların uçuştuğu bir ortamda Gülen cemaatine tam angaje olmak ve cemaatin tüm imkânlarını kendine seferber etmek istiyor. Daha öncesinde de Sarıgül, Gülen cemaatinin devletin içindeki ve dışındaki tüm aktörleriyle arası çok iyi bir adamdı.
Pennsylvania ziyaretlerini ballandıra ballandıra anlatırdı. Sarıgül karşıtı CHP'li Kemalist siyasetçilerin kendisiyle ilgili "Fethullahçı ve ABD'nin adamı" gibi laflarından çok hoşlanırdı.
Sadece kendisinin değil büyük ustası Hüsamettin Özkan'ın da Gülen'e bağlılığını anlatırdı. Sarıgül kendini güçlü gösteren her ama her söylentinin yayılmasından memnun olan bir siyasetçidir. Güçlü olarak gördüğü odakların Sarıgül'ün yanında görünmesi hoşuna gider.
***

2013'ün son yazılarından birinde de şunu belirtmiştim "...son yediğimiz yemekten sonra Sarıgül bugünlerin 'yolsuzlukla mücadele savcısı' Zekeriya Öz'e ziyarete gidecekti. Bizim Nişantaşı yemeğinden Çağlayan adliyesine geçti. Öz'ün çok yakın dostu olduğunu söyledi. Herhalde o gün Öz'le beraber 'yolsuzlukların rüşvetin ve hırsızlığın ne kadar kötü bir şey olduğundan, belediyelerdeki imar yolsuzluklarından ruhsat karşılığı alınan rüşvetlerden' bahsedip vaaahhh vaaahh ettiler."
***

Şimdi bu yazıdan sonra bir de dünkü yazımı yeniden okuyun... Ondan sonra da düşünün...
***

Dört yıldır tamamen üstü kapatılmış halde bekleyen Deniz Baykal olayı 2014'e damgasını vuracaktır. Bunu bir yere not edin...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN