Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağdaş Türk edebiyatının en büyük romancılarından olan Yaşar Kemal silahlara veda kararının alındığı gün aramızdan ayrıldı. Yaşar Kemal edebiyat adamlığının yanında Kürt meselesinin barış ve özgürlük yoluyla çözülmesi için de kellesini ortaya koymuş bir aydındı. Hayal ettiği barış kararının alındığı gün vefat etmesi gerçek bir tevafuk. Bundan tam 1 ay önce aile dostlarımızla öğle yemeğine gittiğimiz mekânda Yaşar Kemal'in yakın dostu Zülfü Livaneli ile karşılaşmıştım. Livaneli büyük yazarın hayatı ile ilgili umutsuz konuşmuştu. Livaneli'nin söyledikleri beni çok üzmüştü.

***

Türk edebiyatının bu dev isminin cenaze töreni bugün yapılıyor. Bu kutuplaşma ortamında hepimizi birleştiren bir büyük olay olmalı Yaşar Kemal'in cenazesi. Çünkü Yaşar Kemal bu ülkede yaşayan 78 milyonun ortak değeridir. Asla belli bir kesimin sahip çıkıp öbürünün dışladığı bir adam olamaz Yaşar Kemal. Orhan Pamuk'un bayrağı devraldığı 90'ların ikinci yarısına kadar Türkiye'nin yurtdışında en çok tanınan ve okunan edebiyat adamı Yaşar Kemal'di. Çoğu yabancı için Türk romancısı deyince akla gelen tek isim Yaşar Kemal'di. 1950'lerden bugüne de hem ülkemizde hem de yurtdışında edebi gücünü ve itibarını hep korudu.
***

Son bir yıl içinde arada bir Çengelköy'de bir Boğaziçi lokantasında öğle vakitleri büyük ustayı görürdüm. Genelde lokantanın en tenha olduğu hafta içi öğlelerini tercih ederdi. Denizin tam kıyısında bir masaya oturur, uzun uzun Boğaziçi'ni seyrederdi. Lokantanın aşçısı Cemil Usta diye bilinen Cemil Balcı'yı çok severdi. Ağır ağır yemeğini yerdi. Ben de en çok o tenha vakitleri sevdiğimden birkaç kez karşılaştım büyük romancıyla. Artık yorgundu. Belli ki hayatının son dönemecinde olduğunu biliyordu.
***

Evet Yaşar Kemal'in cenazesi tüm Türkiye'yi birleştirmeli. 78 milyonu temsil eden her sosyal ve siyasal kesimin önderi orada olmalı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş o cenazede beraber saf tutmalı. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de orada olmalı. Devletin diğer tepe birimleri de... Yaşar Kemal'in en yakın dostlarından Livaneli'ye cenaze törenine siyasi kavgaların ve protestoların yansıyıp yansımayacağını da sordum. Asla böyle bir şeyin olacağına inanmadığını ve olmaması gerektiğini söyledi. Livaneli de Yaşar Kemal'in tüm Türkiye'yi birleştiren ortak bir değer olarak bu dünyadan uğurlanmasını isteyen bir tavırdaydı.
***

Umuyorum büyük edebiyatçımız tarihe geçen büyük bir törenle uğurlanır. Dünyaca ünlü romancımızı sağcı, solcu, laik, dindar, Türk, Kürt, Alevi, Sünni demeden bir ortak değerimiz olarak sahiplenmeyi başaracağımıza inanıyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN