Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hüseyin Gülerce paralel yapıyı içeriden çözümlemek konusunda Türkiye'deki en önemli isim. Biliyorsunuz Gülerce bu konuda çok önemli bir kitap yazdı. Kitabın ismi Kirli Hesaplar Çarşısı. Yaşadıklarını bire bir aktardığı bu kitap başlı başına bir iddianame gibi. Elbette bu kitapta Gülerce'nin bir dönem yönettiği Zaman gazetesi ile ilgili de çok çarpıcı satırlar var. Bu konu dışında da çok önemli bilgiler de var kitapta. Tüm okurlarıma bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum. Ama şu an Zaman olayı gündemde olduğu için o bağlamdan uzaklaşmayalım. Gülerce'nin satırları aslında her şeyi ortaya koyuyor...

***

...Zaman Gazetesi'nin bütün sayfaları her gün Fethullah Gülen'e fakslanır. Türkiye'de iken Altunizade'ye fakslanırdı. Pensilvanya'ya gidince oraya fakslandı. Türkiye saatiyle 18.30-19.00 arası, Amerika saatiyle 11.30-12.00 arası Amerika'ya faks ediliyor. Ve Fethullah Gülen bunları teker teker kontrol ediyor. Değiştirilmesi gereken yerleri değiştiriyor. Kendine göre büyütülmesi küçültülmesi gereken haberlere müdahale ediyor. Ayrıca köşe yazarlarını dikkatlice okuyor. Çıkarılması gereken yer varsa çıkartıyor. Yazının tümden konmaması gerekiyorsa o yazı konmuyor.
***

...Kendi yazılarımdan biliyorum. Yazımı öğlen civarında gönderiyorum. Ama saat 19.00'a kadar içim rahat olmuyor. Bu saatten sonra aranmaz isem yazım kondu demektir. Demek ki, yazıların konup konmaması konusunda yetkili E. Dumanlı değil. Öyle olsaydı saat 19.00'dan önce, en azından konmayan yazının yerine bir yazı yazacak kadar süre tanınırdı. Benim de sansürlenen yazılarım oldu. Saat 19.00'dan sonra da ikinci bir yazıyı genellikle yazmazdım.
***

...Bir Müslüman'a, hem de Cemaat içinde herkesin bildiği bir konuda yalan söylemesi yakışmıyor. Ekrem Dumanlı'nın benim Hürriyet'e söylediğimi söylemesi lazımdı. 'Evet, hizmete zarar gelmemesi adına Gülen'in gazeteyi görmesi lazım' demeliydi. Ama niye yalan söylüyor? Çünkü şeffaf değiller. Fırıldak çevirmeye alışmışlar. Tedbir adı altında kendi karakterlerini değiştirmişler. Hizmet'i kutsallaştırmışlar ve her şeyi mubah görmüşler. Pensilvanya'da devamlı bulunan herkes, Gülen'in o sayfaları okuduğuna şahit olmuştur. Türkiye'den hiç şahit olmadıysa yüzlerce kişi şahit olmuştur. Bu arkadaşlar, yapıp yapıp yapmadık demeyi, tevil ve inkâr etmeyi huy edinmişler. Bu öyle bir karakter ki, tedbir adı altında hayatın normal akışını anormal hale getirip, kendi kendilerine problem üretiyorlar.
***

...Gülen'in avukatları tarafından yapılan açıklamada da, "Sayın Gülen gazeteye nasıl baksın? Gazete gece 12'de basılıyor, saat farkından dolayı Amerika'da o zaman saat kaç?" diyor. Yani "12'den yedi saat geriye gelirseniz sabahın 5'i" diyor. Bu da başka bir yalan... Bir gün hiç unutmuyorum Altunizade'ye yayındaki arkadaşlarla Gülen'in sohbetine gitmiştik. Gülen aynen şöyle dedi: "Ben dikkat ediyorum, beni gazeteden uzak tutmaya, bana mesafeli durmaya çalışıyorsunuz..." Sonra espri yaptı, "Benden kurtulamazsınız" dedi.
***

...Gülen'in Zaman'ın yayınlarında (Mehtap TV'de de öyleydi) bir taktiği var. Hizmet'i ve kendisini bağlayıcı olmasın diye söylemek istediklerini, Cemaate mensup olmayan yazarların söylemesini tercih eder. Onlara elbette "şöyle yazın, böyle deyin" diye telkinde bulunulmaz. Fikir ve ifade hürriyeti deyip, istediklerini yazarlar. Ama mesela Hizmeti ya da Gülen'i eleştiren, sorgulayan yazılarına, sözlerine de asla müsaade edilmez.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN