Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1997'de ordu içinden gelen Erol Mütercimler somut tanık olduğu olayları anlatarak devlet içinde devlet niteliğinde bir Ergenekon örgütü olduğunu ortaya koydu. Bu örgütün sivil uzantıları olduğunu da yine somut kanıtlarıyla ifade etti. Bunu da Can Dündar yayınladı. Hiç şüphe yok ki askeri vesayetin daim kılınması amaçlı silahlı eylemler ve provokasyonlar yapan bir Ergenekon terör örgütü vardır. Hatta denebilir ki bir Ergenekon rejimi vardı bu ülkede. Fethullahçılar ise bir yeşil Ergenekon rejimi kurmak istediler. Vesayet ideolojisi olarak da Kemalizmin yerine Gülenizmi geçirmek istediler. Fethullahçılar vesayet koltuğuna tam oturmak ve sivil hükümeti yıkmak istediler. Aynı Ergenekon darbecileri gibi Fethullah darbecileri de Recep Tayyip Erdoğan'ı darbeyle devirip hapse tıkmak istediler. Gerçek Ergenekoncularla da gerçek Fethullahçılarla da mücadele etmek demokratlığın ilk şartıdır. Olay budur. Gerisi laf ü güzaftır...

***
Peki tarihe karışan Ergenekon rejimi neydi? Dindarlara, Kürtlere, Alevilere ve gayrimüslimlere "ikinci sınıf yurttaş" gözüyle bakan ve yeri geldiğinde de bu kesimlere zulmeden o totaliter rejim artık tarih olmuştur. Ergenekon rejimi döneminde Türk devletinin "ideal vatandaş" tanımı madde madde sıralarsak şuydu:
1. Laik-seküler bir yaşam tarzına sahip olunacak.
2. Sünni olunacak.
3. Türk olunacak
ABD'deki WASP (White Anglo-Saxon Protestan) kimliğine benzer bir LAST (Laik- Sünni-Türk) kimliğiydi bu. Kemalist ideolojiye göre Türk vatanı bu ideal kimliğe sahip vatandaşlardan oluşmalıydı. Ergenekon rejiminin devleti ve özellikle de ordusu bu kimliğe sahip olmayanları LAST kimlik formuna dönüştürmek için asimilasyon politikaları uygulayan bir yapıdaydı. Yani bu Kemalist projeye göre Sünni dindarlar laikleştirilecek, Aleviler Sünnileştirilecek, Müslüman olmayanlar Müslümanlaştırılacak ve Türk olmayanlar da Türkleştirilecekti.
Bu kesimler kendi istekleriyle asimile olursa Türk devleti çok memnun oluyordu. Fakat "Kimliğimi değiştirmem" diyenler Ergenekon rejimince dövüle dövüle yola getiriliyordu.
***
Haliyle insanların kimliklerini zorla dönüştürme iddiasında olan bu rejim totaliter bir rejimdi. 'nin bugün hâlâ çok konuştuğumuz birçok meselesini bu korkunç rejim yarattı.
'nin Türklerden sonra en geniş nüfusa sahip kesimi Kürtler baskıcı asimilasyon politikalarına haklı olarak direndi. 'nin Kürt meselesi buradan doğdu. Türk devleti Kürtçe konuşmayı dahi yasakladı. Kürtçe şarkı söylemek yasaktı. Kürtçe yazmak yasaktı. Kürtçe kitap, gazete ve dergi çıkarmak yasaktı. Kürtlerin çoğunluk olduğu şehirlerin ve kasabaların orijinal isimleri Türkleştirildi. Kürtlerin hafızası formatlanmak istendi. Kendi kimliğini inkâr eden, asimile olmayı kabul etmiş Kürtler devletin her kademesine gelebilirdi. Kürt kimliğine sahip çıkan, Kürt olmaktan utanmayanlara kamusal alan yasaktı. Böyle tip Kürtlerin eski Ergenekon rejiminde gördükleri tek muamele ezilmek ve dışlanmaktı.
***
Türkiye'nin hâlâ çoğunluğunu oluşturan Sünni dindarlar da bu zorla laikleştirme/ sekülerizasyon politikalarına direndi. Türkiye'nin İslam meselesi buradan doğdu. Eski rejimin en nefret ettiği sembollerden biri başörtüsüydü.
Başörtülü kadınların öğrenci olması bile yasaktı. Üniversitelerde ve devlet dairelerinde başörtüsü takmak tamamen yasaktı. Türk ordusu içinde eğer bir askerin eşi ya da kız kardeşi ya da annesi başörtüsü takıyorsa o an ordudan kovuluyordu. Kovulduktan sonra mahkemeye gitme hakkı bile yoktu. TSK içinde askerlere verilen emirlerde birbirlerini ihbar etmeleri söyleniyordu. Eğer bir Türk askeri başka bir meslektaşının gizli gizli namaz kıldığını ya da eşinin askeri karargâh dışında gizlice örtündüğünü görürse hemen bunu belgeleyip ihbar edecekti. Böyle bir şekilde meslektaşının "İslami yaşam tarzı"na sahip olduğunu kanıtlayan Türk askeri ödüllendiriliyordu. Dindar olduğu "kanıtlanan" o kişi ise anında ordudan atılıyordu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN