Türkiye'nin en iyi haber sitesi

22 Mayıs kongresinin ardından yeni kurulan Binali Yıldırım hükümetiyle beraber AK Parti içi gereksiz polemiklere artık son verilmeli ve ulaştırma, savunma sanayisi ve enerji gibi alanlarda devam eden projelerin hız kesmeden sürmesi, karar aşamasındakilerin de yeni dönemde hayata geçirilmesi sağlanmalı.

***
Unutmayalım ki 3. limanı, İstanbul- Bursa- İzmir (Körfez Geçiş sü dahil) ve Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda projenin tamamlanması, AK Parti'nin 1 Kasım vaatleri arasında yer aldı. Bunlar 2019'a kadar yapılmak zorunda.
AK Parti son 13 yılda gerçekleştirdiği 260 milyar liranın üzerinde yatırımla aralarında Marmaray, Ankaraİstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) gibi büyük projeleri hayata geçirdi, İstanbul'a 3. havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü), İstanbul- İzmir Otoyolu, Kars-Bakü- Tiflis demiryolu hattı, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin de yapımına başladı. Binali Yıldırım döneminde bu projelerin de hızlanması gerekiyor. Çünkü son dönemde bir duraklama olduğu bir gerçek...
***
Peki yeni döneme damga vuracak dev projelerdeki son durum ne? İstanbul -İzmir Otoyolu Projesi'nin 40 kilometrelik kısmı tamamlandı sayılır. Projenin köprü kısmı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü) ile Avrasya Tüneli bu yıl tamamlanacak. Kanal İstanbul Projesine yönelik ise ilgili tarafların katılımıyla çalışmalara başlandı. Şartname yazım aşamasına geldi.
***
İstanbul'un trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nde çalışmalar ihale aşamasına geldi. Lapseki- Gelibolu arasında yapılması planlanan Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün ihalesine çıkılacak. İstanbul üzerindeki yükü alıp, Çanakkale üzerinden Avrupa'ya taşıyacak köprü, 2 bin 23 metre orta açıklık, toplam 3 bin 623 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Proje, yap- işlet- devret modeliyle hayata geçirilecek. Kars- Bakü- Tiflis Demiryolu Hattı tamamlanacak.
***
Gelecek dönem savunma sanayisi alanında da birçok proje için kritik önem taşıyor. Türkiye'nin uzun menzilde ve alçak, orta, yüksek irtifada hava savunmasını sağlamaya yönelik çabalarda karar aşamasına gelindi. Özellikle uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi tedarikine yönelik görüşmelerin yakın zamanda tamamlanması bekleniyor. Türkiye'de ulaşımın çehresini değiştirecek Yerli Bölgesel Uçak Projesi için nihai onay süreci devam ederken, bir sonraki adım olarak Ankara'da kurulacak TRJet tesisinin yapım çalışmalarına başlanacak.
***
ALTAY tankının 2018'de Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi öngörülüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, taktik ve taarruz amaçlı operasyonlarında kullanılmak üzere projelendirilen ve tamamen milli imkânlarla üretilen ATAK helikopterinin üretimine devam edilecek. Gecegündüz, her türlü hava koşulunda uzaydan görüntü alınabilmesini sağlayan keşif ve gözetleme sentetik açıklıklı radar (SAR) uydu sistemi Göktürk-3 Projesi hayata geçirilecek. Hürkuş- B Projesi kapsamında 2019'a kadar Türk mühendisleri tarafından tasarlanan 15 eğitim uçağı tamamlanacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN