Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu köşede ısrarla yazıyoruz ki Türkiye en nihayet başkanlık sistemi modelini benimseyecektir.
Çünkü Türkiye'nin başka çaresi yoktur. Şu anki sistem şekilsiz ve anlamsız bir sistemdir. Şu anki rejimimize parlamenter sistem bile denemez...

***
Öte yandan her türlü başkanlık modeli üzerinde tartışabiliriz.
Mehmet Uçum da bu konu üzerinde kafa patlatanlardan biri. Uçum'un çalışması "Türkiye tipi başkanlık sistemi model önerisi" başlığını taşıyor. Uçum, sistem tartışmalarının arka planını ve gerekçelerini anlattıktan sonra şu temel tespiti yapıyor:
"Türkiye tipi başkanlık sistemi, Türkiye'nin siyasal, hukuki, kültürel ve sosyal tarihi ile geleneklerine dayanan, şimdiye kadar oluşturduğu kurumları dikkate alan, radikal bir metotla yani kopuş yöntemiyle değil, süreklilik içinde yenilenme anlayışıyla yapılandırılacak bir modelin adıdır."
***
Uçum'un modeline göre, yürütme ve parlamento yerelden merkeze doğru yükselen piramit yapılara sahip olacak ve Türkiye milletinin ortak iradesini temsil edecek. Modelin altyapısını ise;
"Ülkemizin siyasal ve hukuki gelenekleri içinde yer alan" ve reforme edilerek yenilenen "muhtarlıklar, belediye meclisleri, il genel meclisleri ve kalkınma ajansları" oluşturacak...
***
Uçum modelini, üniter devlet yapılanması içinde "Güçlü Yerel-Bütünleştirici Merkez" ilkesine dayalı bir model olarak niteliyor. İşin bamtelini de şu madde özetliyor:
"Yürütmeye bağlı parlamento değil yürütme karşısında güçlü olan ve çeşitli alt gruplarla çok yönlü çalışma yapabilecek parlamento, güçlü milletvekili ve güçlü parti grubu içeren bir yönetimdir."
***
Uçum çok konuşulan bir soruya da cevap veriyor:
"Ülkemizde başkanlık sistemi tartışması, halkın devletle ilişkisini yeniden inşa etme ihtiyacının bir gereğidir. Bu tartışma kişi esaslı yürütülemez ve kişi esaslı da değildir."
***
Gerçekten de başkanlık sistemi üzerine konuşurken herkesin ama herkesin Erdoğan takıntısı denen hastalığını önce tedavi ettirmesi gerekiyor.
Başkanlık modeli Türkiye'nin önümüzdeki yüz yılı ile alakalı çok önemli bir sistem tartışmasıdır...
***
Recep Tayyip Erdoğan'ın daha muktedir olmak için şu anki aşırı güçlü yetkileriyle başkanlık sistemine asla ihtiyacı yok. Fakat Türkiye'nin dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olması için denetleme ve dengeleme mekanizmalarını sağlam kurmuş iki turlu dar bölge başkanlık sistemi modeline kesinlikle ihtiyacı var. Aksi halde çok çok kötü bir yere sürüklenecek Türkiye... Muhalefet bunu anlamalı ve ona göre bir politika ile hükümeti zorlamalı...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN