Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dün, Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili olarak "sokakta başıboş gezen insanlardansa, bizimle aynı sorumluluklara ve beklentilere sahip vergi veren vatandaşlara selam versek fena mı olur" diye diye sormuştum.
Ardından eklemiştim, "Sahi, hangimiz göçmen değiliz?"
Bir okurum Hürriyet'ten Ahmet Hakan'ın yazısını göndermiş.
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bir evde yaparken ölen iki Suriyeliyi hatırlatıyor Ahmet yazısında ve soruyor:
"Biz şimdi bu iki Suriyeliye ne diyeceğiz? Kalifiye mi? Yoksa Kalifiye değil mi?"
Özetle "bunlar potansiyel terörist" diyor yazarımız işte.
Kriminolojide (suç bilimi), coğrafyanın suça etkisi üzerine aşırı determinist (belirlemeci) teoriler tarihin çöplüğüne çoktan gönderildi.
Evet, evet, bildiğiniz, "Güneyliler, mesela Adanalılar müessir fiillere yatkın olur. Kuzeylilerse dolandırıcılık vs..." türünden saçmalıklar. Bereket bunları ağzına alana en hafif tabirle "faşist" diyorlar artık.
Yazısını gönderdiği Ahmet'e "faşist bu" diyen okurum bence biraz abartıyor.
Ahmet bu teorik faşistlerden değil elbette. Hatta kırmızı ışıkta kâğıt peçete satan Suriyeli çocuklardan alışveriş yaptığına falan eminin. Dahası parasını verdiği peçeteyi almadığına da. O derece yani.
Ahmet daha ziyade, PKK'nın terör eylemlerinden sonra "Benim de Kürt arkadaşlarım var ama" diye söze başlayıp naifçe "Kürtler gönderilmesin"den bahsedenlere yakın.
Yani o da damsız girmeye çalıştığı mahalledeki pek çokları gibi "sıradan faşizmin" bir mağduru.
Tanıl Bora zamanında Birikim dergisinde layıkıyla tanımlamıştı bu kavramı:
"Faşizmin... Politik bir hedefe bağlanmaksızın, örgütsel bir yönlendirme olmaksızın kendiliğinden eylemlerde dışavurumunu anlatır."
Tam da Tanıl'ın dediği gibi, "sıradan faşizm" gündelik hayatta, okulda, "ergen erkek âlemi ilişkilerinde", işyerinde nüvelenir, "üyelik" gerektirmez ve etki alanının genişliğine mukabil "ele gelmez."
Tıpkı o eğitimli, iyi giyimli, kediyi köpeği seven abilerin, ablaların ırkçılığı reddedip tercümesi her dilde çaresiz insan olan mültecilerin "vatandaşlığını da" içlerine sindiremediklerini yumuşakça söylemeleri gibi. Kendileri asli unsur, sahip ya...
Belki de sadece konuyla ilgili anketlere bakmıştır Ahmet, öyle yazmıştır. Zira bildiğiniz üzere benim gibi Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesinden yana olanlar azınlıkta.
Ve biliyorsunuz Ahmet tribünlerde çoğunluğu oluşturan sıradan faşizmin alkışına hiç dayanamaz.

***

SİZ EVİNİZDE BOMBA YAPIYOR MUSUNUZ?

Hep mi eleştiri? Elbette hayır. Suriyeliler konusunda Ahmet'i de destekleyen bir okurum da şunları yazmış.
"Suriyelileri çok seviyorsan al götür evinde besle. Dün 2 Suriyeli bomba hazırlarken öldü."
Evde insan "beslendiğini" bilmiyordum; mesela ben kedi tercih ediyorum. Neyse...
Bey'fendinin biosuna baktım. Amerika'da, Chicago'da yaşıyormuş. İşi var. Doğum gününü falan kalabalık partilerle kutluyor. Entegre olmuş yani.
Acaba, ABD'deki terör saldırılarının ardından bu beyefendi ile arkadaşlık edenlere de benzer mesajlar geliyor mudur dersiniz?
"Orta Doğuluları çok seviyorsan al götür evinde besle. Dün 2 Ortadoğulu terörist evinde bomba yaparken yakalandı."

***

ŞART MI Kİ?

'in sevilen Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gazetecilerin "CHP Genel Başkanlığı gibi bir düşünceniz var mı" sorusuna net cevap vermiş.
"Genel başkanlık yapacak birikimim yok!"
İlahi Sayın Başkan, 6 yılda 6 seçim kaybedenlerin hala Genel başkan olarak kalabildiği bir partide "birikim" dediğiniz nedir ki?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN