Türkiye'nin en iyi haber sitesi
MELİH ALTINOK

Trump’a darbe yapılırsa ABD’de iç savaş çıkar

Uzun yıllar öğrencilik yaptığım (dile kolay 10 yıl) Ankara Üniversitesi'nin Cebeci ve Dil Tarih kampüslerinden her gün aynı haberler medyaya yansırdı.
Belirli gün ve haftalarda "karşıt görüşlü öğrenciler olarak karşı karşıya gelip dövüşmeyi" adeta alışkanlık haline getirmiştik.
Türkiye'nin alışkın olduğu bu haber kalıbıyla sonunda ABD'liler de tanıştı.
Artık ABD basınından, kampüste, sokakta kavga eden karşıt görüşlülerin haberlerini okuyoruz.
Hafta sonu da, tütünüyle tüm dünyadaki tiryakilerin gönlünü fetheden Virginia'da dehşet verici olaylar yaşandı. ABD'li beyazlar silah kuşanıp sokağa indiler ve siyasal, kültürel ve ırksal olarak dışladıkları vatandaşlarla karşı karşıya geldiler.
Ülkenin bazı bölgelerinde olağanüstü hal ilan edilmiş durumda. Çatışmaların yayılmasından endişe ediliyor. Çünkü Trump'ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte ABD'de de Pandora'nın kutusu açıldı.

***
Trump olaylara dair yaptığı açıklamada "her iki tarafı" da eleştirdi. Ancak hepimiz biliyoruz ki, ağır silahlarla sokaklara çıkan bu kitle ağırlıklı olarak Başkan'ın seçmeni.
Ülkenin gerçek sahibi olduğunu iddia eden bu seçkinci kitle, Trump'ın mucizevi şekilde seçilmesini ilahi döngünün tamamlaması olarak görüyor. Yıllardır iktidardan pay alamamanın, çevrede kalmalarının getirdiği bir hınçla da "artık yeter" deyip hareketlendiler. Aşırılıklara meyletmekten çekinmiyorlar.
Trump'ın koltuğa oturmasıyla su yüzüne çıkan bu yarılmanın derin bir ayrışmaya dönüşmesi nasıl mümkün olur bilmiyorum.
Zira seçim dönemindeki vaatlerinden bir bir çark eden Trump da popülist tartışmalara zemin hazırlayan çıkışlardan medet umuyor.
Mesela, seçim öncesi barışacağım dediği Rusya ile nerdeyse savaşın eşiğine gelmesiyle ilgili sorular mı yoğunlaştı.
Hemen kameraların karşısına geçip "eşcinselleri ordudan atacağım" diyor. Mevzuyu geçiştiriyor.
***

Kimileri ABD müesses nizamının, Pentagon'un, CIA'nın bu gidişata dur demek için fırsat kolladığını söylüyor.
Hatta Trump da dahil pek çok kişi bu tezi, sokakları karıştıran aklın Soros ya da "Washington'a kümelenmiş çıkar grupları" olduğunu söyleyerek destekliyor.
Herkesin üzerinde konsensüse vardığı bir diğer konu ise olası darbe girişiminin ABD toplumunda yaratacağı tepki dalgası.
Zira dün ağır silahlarla sokağa inen beyazların da bir kez daha gösterdiği üzere, ülke bir cephanelikten farksız. Ve meşru müdafaanın kapsamını çok ama çok geniş tutan ABD hukuku da bu barut yığınının yakınındaki en büyük ateş!
Evet, ABD'deki darbe mekaniği de Türkiye'dekinden ya da başka bir ülkedekinden farklı değil.
Bu bela sarmalına defalarca kapılmış ve sonuncusunu bertaraf etmiş bir ülkenin vatandaşı olarak Allah ABD halkının yardımcısı olsun diyorum.
Ama çok açık söyleyeyim devletleri için fazla üzüldüğümü de söyleyemem.
Zira içeriyle uğraştıkça bizim gibi ülkelerde darbe girişimi yapmaya enerji bulamıyorlar.
Dolayısıyla iyi ki Hillary Clinton değil Trump seçilmiş demekten kendimi alamıyorum.

***

OHA!

İngilizcede "erkek arı" anlamına gelen drone'a Türkçe isim aranıyor.
Dün sosyal medyadaki önerileri okurken gülme krizine girdim.
Ama bence en güzeli şuydu:
"İHA: İnsansız hava aracı ise bu da OHA (Oyuncak Hava Aracı) olsun!"
UFO'yu, "Uzaylı Falan Olabilir" diye tercüme eden kolektif aklımız sen çok yaşa emi!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA