Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MELİH ALTINOK
MELİH ALTINOK

Bir lider doğuyor!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün cuma namazı çıkışı 31 Mart seçimlerinin sonucuyla ilgili konuştu:
"30 Büyükşehrin 15 tanesini biz aldık. Bunun yanında MHP bir tanesini aldı. Cumhur İttifakı olarak bizim aldığımız oy yüzde 53.3'tür. Arada böyle bir fark var. Milletimin bunu bilmesi lazım. 'nin içişlerine karışmak isteyen ABD ve Avrupa'nın bunu bilmesi lazım. Herkes haddini bilecek."
Erdoğan, hakkında türlü çeşitli teorilerin havada uçuştuğu "bundan sonra ne olacak" sorusuna da son noktayı koydu:
"Seçim süreci bitmiştir, şimdi olayın mahkeme süreci var. Mahkeme sürecinde olayın 3 basamağı var. İlçe Kurulu, İl Kurulu ve YSK süreci var. YSK bu sürecin patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır."
Bu konuşmada günlerdir Türkiye'yi germeye çalışanların tümü için açık mesajlar var.
Yalnızca, yasal itiraz sürecini psikolojik üstünlükle engellemek için Gezi hesaplarını yeniden hareketlendirip tehditlere soyunan akla değil elbette...
Bunların simetrisinde yer alan, provokatif söylemler ve olmayacak taleplerle sürecin meşruiyetini zedeleyenlere de...

***
Kim, bu süreçten kendine ne ders çıkartır bilemeyiz.
Umarız herkes, Türkiye'nin kilitlendiği, gerildiği, kararsızlığa düştüğü günlerde sözünün ağırlığı olan, ortak aklın temsilcisi bir Türkiye liderliğe her şeyden çok ihtiyacı olduğunu anlamıştır.
Bir an için Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı hükümet modelinde değil de eski çarpık parlamenter sistemle 31 Mart'ı geçirdiğini düşünün...
Emin olun şimdi tartıştığımız ya da cevabını merakla beklediğimiz soruların şiddeti çok daha ağır olacaktı.
Hem muhalefet için hem de iktidar cephesi için. Yani bulunduğu cangılın orta yerinde krtik günlerden geçen Türkiye için.
***
Biliyorum aklınız başlıkta.
Erdoğan gibi iktidarının 16. yılında hâlâ karizmasını ve halk desteğini koruyan, adı partisinin 10 puan önünde bir lider varken doğan kim mi diyorsunuz?
Kim olacak tabii ki Kemal Kılıçdaroğlu!
Ben söylemiyorum. CHP'ye yakın Cumhuriyet gazetesinin, partideki iyi haber alan kaynaklara yakın kaynaklarının iddiası bu:
"Bundan sonraki süreci iktidar inşası olarak geçireceğiz. Kılıçdaroğlu doktrini tutmuştur. Bundan sonraki süreç büyük iktidarın inşasıdır!"
9 yıldır bir türlü doğamadı ama ne diyelim vatana millete hayırlı olsun.
Umut herkese lazım.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN