Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU

Sigarada nereden nereye?

Hükümetin, tütün mamullerinin kullanımı ile mücadele stratejisi biliniyor. Ama sigara üzerinden ciddi vergi de tahsil ediliyor. Şimdilerde sigaradaki vergi yükü konusunda ilginç bir gelişme yaşanıyor. Eskiden Maliye Bakanlığı hem gelir etkisini hem de sosyal boyutunu dikkate alarak sigaradaki ÖTV'yi yükseltirdi. İlginç şekilde roller değişti. Sigara firmaları arasında rekabet kızıştı ve fiyatlar geriledi. Ve firma temsilcileri Maliye'ye başvurup, "Vergiyi biraz artırsanız" demeye başladı. Maliye, sigaradan en az 3.2 lira garanti vergi alıyor. Ürüne göre ortalama vergi 3.5 lirayı buluyor. Lakin şu anda indirimler yüzünden Maliye paket başına 82 kuruş, sigara firmaları 18 kuruş kaybediyor. Bu trend yıllık bazda hesaplandığında vergi kaybının 1 milyar lirayı bulabileceği görülüyor. Yani, sigarada bu kez gönüllü vergi artırım zamanının geldiği anlaşılıyor!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN