Gezi Olayları'nın yıldönümünde "düşman üretme- intikam alma" ikilemi ile karşı karşıyayız.
İktidar, Gezi'nin masumiyet günlerine özgü mesajını, muhalefet Gezi'nin masumiyetini kaybettiği eşiği bir türlü içselleştiremedi.
Hatırlayacaksınız... New York'ta Wall Street'i işgal eylemlerinin en sıcak günlerinde, Amerikan polisi, Zuccotti Park'ta toplanan göstericileri dağıtmış, bu sırada bir kadın aktivist polise vurmuştu. Kadın hakkında yedi yıl hapis istemi ile dava açıldı. Dava yakınlarda sonuçlandı. Amerikan yargısı; yönetimleri sorgulamak üzere gösteri hakkının kullanılmasını teslim eden ancak çağdaş demokrasilerde hak arama mücadelesinin şiddete bulaştığı andan itibaren koruma altında olamayacağını vurgulayan bir karara imza attı. O kadına ne mi oldu? Hâkim, ağır ceza verilmesinin adalet duygusunu zedeleyeceğini belirtti ve alt sınırdan ceza açıklayıp, erteledi!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN