Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU

Reform hükümeti

Hükümet Programı tamam: Reform ve icraat programında cemevlerinden, yargıya birçok değişiklik söz konusu. En önemli hedef ise sivil anayasa olacak. İşte 64. Hükümet'in 10 önceliği

Gözler yeni kabineye çevrilirken hükümet programı üzerindeki çalışmalar da son aşamaya geldi. AK Parti Seçim Beyannamesi esas alınarak hazırlanan program, "pozitif gündem" anlayışıyla kaleme alındı. 64. Hükümet Programı, "seçim vaatleri ve reformlar" olmak üzere iki ana eksende ilerleyecek. Hükümetin icraatları "Acil Eylem Planı" başlığı altında 3 ay, 6 ay ve 1 yıl içerisinde yapılacaklar şeklinde takvime bağlandı. Bir yandan emekliler, asgari ücretliler başta olmak üzere geniş toplum kesimlerini ilgilendiren seçim vaatleri yerine getirilirken diğer yandan yapısal siyasi ve ekonomik reformlar da hızla Meclis gündemine taşınacak. 64. Hükümet'in kritik öncelikleri şöyle belirlendi:

1
İNANÇ:
Cem Evleri ve geleneksel irfan merkezlerinin statü sorununun çözümü için İmar ve Belediye Yasalarında değişiklik yapılacak. Cem Evi veya Mevlevi Tekkesi bedava su, maaş gibi devletin sunduğu imkânlardan yararlanmayı isteyip istemediğine kendisi karar verecek. Hükümet bu noktada pozitif yaklaşım sergileyecek, inisiyatifi Alevi kanaat önderlerine bırakacak. Bütün bu adımlar öncelikli işlerden sayılacak. 3-6 ay içinde tamamlanacak.

2
YARGI:
Yargının yükü hafifletilecek. Belli suçlarda "arabuluculuk" zorunlu olacak. Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kapatılacak. Asker, disiplin soruşturmalarını kendisi yapacak. Asker kişilerle ilgili adli konular Yargıtay'da, idari konular ise Danıştay'da kesin karara bağlanacak. İstanbul Tahkim Merkezi 1 yıl içinde hayata geçirilecek. Bilirkişilik müessesesi baştan aşağı değişecek. Kürsüde "uzman hakimler" görev yapacak.

3
İSTİHDAM
: İstihdam ve iş gücü piyasasıyla ilgili yapısal düzenlemeler hayata geçirilecek. Bu kapsamda ilk iş Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması olacak. Bu konu, iş güvencesi ile birlikte ele alınacak. Halen sınırlı sayıda işçinin faydalandığı kıdem tazminatından sigortalı tüm işçilerin yararlanmasının yolu açılacak.

4
VERGİ:
Vergi yasaları, özellikle Gelir Vergisi Yasası ile Vergi Usul Yasası yeniden ele alınacak. Vergide istisna ve muafiyetler azaltılacak. Ayrıca imar rantlarının yani gayrimenkul değer artış kazançlarının vergilendirilmesi sağlanacak. Muafiyetler azaltılacak. Asgari ücret yılbaşında 1.300 TL'ye çıkarılacak.Vergi ve sigorta prim indirimleri gözden geçirilecek.

5
YATIRIM:
Yatırım ortamının iyileştirilmesi, bürokrasinin azaltılması hedefiyle çalışma sürdürülecek. Yatırımcı için "tek durak ofis" düzenlemesi tamamlanacak. Böylece iş kurmak isteyen, izin, ruhsat gibi işlemleri yaptırması gereken yatırımcı onlarca kurumu, belediyeyi dolaşmayacak.

6
KAMU ÇALIŞANLARI:
Devlet personel rejimi köklü şekilde gözden geçirilecek. Kamu çalışanlarının özlük hakları, statüsü, performans ile birlikte değerlendirilecek. Devletin asli ve sürekli işleri taşeronlara yaptırılmayacak, mevcutlar kademeli olarak kadroya alınacak.

7
YERİNDEN YÖNETİM:
Kamu yönetimi reformu da gündeme gelecek. İlk etapta Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki şerhlerin kaldırılması, yerinden yönetime geçişin önündeki engellerin kaldırılması sağlanacak. Bakanlıkların yapısının değiştirilmesi gibi köklü adımlar yasama döneminin sonuna bırakılacak.

8
SİVİL ANAYASA:
Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümetin güvenoyu almasının ardından parlamentoda temsil edilen partilerin genel başkanlarını ziyaret edecek. Geçtiğimiz yasama döneminde belli ölçüde uzlaşma sağlanan sivil anayasa taslağının güncellenmesini ve yeni bir çalışma yöntemi ile yeni anayasa yapımını önerecek.

9
İÇ TÜZÜK:
Meclis'in etkin ve verimli çalışması için İç Tüzük değişikliğinin gerekliliğine atıfta bulunulacak. Ancak bu konuda acil değişiklik yapılmayacak. Muhalefetle birlikte çözüm aranacak.

10
ŞEFFAFLIK:
Siyasi etik ve şeffaflık adımları atılacak. Siyasetin finansmanını hesap verebilir hale getirmek için siyasetçilere belli bir limit içinde bireysel veya kurumsal bağış yapılabilmesinin önü açılacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN