Türkiye'nin en iyi haber sitesi

darbe girişiminin durdurulmasında kritik rol oynayan Korgeneral Zekai Aksakallı'nın görev yeri değişimi kamuoyunda merakla ve bir dizi spekülasyonla karşılandı.
Esasen ile ilgili değişik yorum ve iddialar daha geçen yıldan başlamıştı.
Burada tek tek saymanın, spekülatörlerin gizli amaçlarına katkı vermekten başka anlamı olmayacak yığınla husus dile getirilmişti.
Bunların altının boş çıktığı, Paşa'nın belirli çevreler tarafından özellikle hedef alındığı sonradan anlaşıldı.
Sorumlu bir mevkide olduğu ve darbe yargılamaları devam ettiği için günü gelince Aksakallı'nın da belli bir çerçevede konuşması gerekecektir.

***
Aksakallı ile ilgili kararı, siyasi otoritenin tercihi olarak görmek durumundayız.
Lakin bu karara etki eden unsurları da göz ardı edemeyiz.
Zira Aksakallı kararı askeri cephede bir tür fay hattı kırılması gibi görülebilir.
Bunun anlamı, ana sarsıntıyı aratmayacak ölçüde artçı şokları bekleme halidir. Kuşkusuz kişiler, kurumların önüne geçmemelidir.
Bu ilke Aksakallı Paşa için de geçerlidir.
Ama Aksakallı hükmü, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde dengelerin tesis edilmesinin beklenenden uzun süreceğine işaret etmektedir.
***
Zekai Paşa hakkındaki değerlendirmeler bizi 'daki ekollere ve ekiplere kadar götürmektedir.
Özel Kuvvetler Komutanı üzerine fikir beyan edildi mi 15 Temmuz gecesi ve TSK'da aktif görevdeki komutanların pek çoğu ile ilgili net bilgilere ihtiyaç duyulduğunu kimse inkâr edemez.
Veya bu gelişmenin "El Bab Operasyonu"ndan bağımsız düşünülmesi mümkün olamaz. Fırat Kalkanı Harekâtı'nın kuvvet planlamasının nasıl yapıldığı, ABD'lilerin ne şekilde devreye girdiği, operasyonun bir aşamasında neden durdurulmak istendiği anlaşılmadan süreci tam ve doğru okuyamayız.
Netice olarak... Önemli olan kişilerden ziyade kurumlardır. Tabii ki kurumları anlamlı kılan, onlara ruh veren yetkili isimlerin yönetim biçimleri ve yetenekleridir.
Biz, kişilere değil "yerli ve milli karaktere" bakarız.
Görünür gelecekte terörle mücadelenin seyrine, Irak ve Suriye'de olup biteceklere ve TSK'nın refleksine odaklanmak her vatanseverin öncelikli gündem maddesidir.
Ordumuz, milli sınırlarımıza tehdidi, görüldüğü her yerde bertaraf ediyorsa mesele yoktur. Tutuk davranıyorsa, bugünleri yeniden durup düşünmek boynumuzun borcudur.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN