Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesele "salt ekonomi"den ibaret olsa, sorunların çözümü ve hızlı netice alınması çok mümkün.
Lakin...
Mesele, ekonomiden ziyade "siyasi, stratejik ve hatta psikolojik" düzlemde ve bir hayli karışık.
Ve daha önemlisi...
Meseleyi "tek kişiye indirgemek" de yanıltıcı sonuçlar üretiyor.
Şimdi şöyle bir düşünelim...
Rusya'dan tedarik edilen S-400 hava savunma sistemi, bir zorunluluk olduğu kadar bir tercihi de ifade ediyor. Bu tercihin, ekonomiye faturası kesilmek isteniyor.
Örneğin, S-400 dosyası buzdolabına konulsa, ABD'nin yaptırım tehdidi ortadan kalksa, ekonomide oluşturulan stresin birdenbire azaltılacağında ve düne kadar risk fiyatlaması yapanların kenara çekileceğine kuşku yok.
Veya... 'nin kuzeyindeki terör koridoru oluşumuna topyekun karşı çıkan pozisyonundan zerrece taviz koparılsa (!) bugün pek çok ekonomik değerlendirmenin tuhaf biçimde pozitif yönlü değişeceğinden emin olabilirsiniz!
'deki enerji kaynaklarının paylaşım kavgasında, burnumuzun dibindeki zenginliklerdeki haklarımızı korumak için tüm gücümüzü sahaya yansıtmasak, bize verilmek istenenle yetinsek, Türkiye'ye dair ekonomik analizlerin şaşırtıcı biçimde olumlu değişimine tanıklık edebiliriz!
ABD'nin, 'a karşı uyguladığı adaletsiz yaptırımlara taraf olsak, davasını sahiplenmeyi bıraksak, , Sudan, 'da sağladığımız fırsatları elimizin tersiyle itsek, İsrail'in dümen suyuna girsek, dış basında başlayacak Türkiye ekonomisindeki mucizevi performansa dair yorumlara şaşar kalırız!

***
Gelelim madalyonun diğer yüzüne...
Siyasi risklerin ekonomiyi baskılaması karşısında, mali ve finansal tedbirler alınabilir ancak mühim olan bu tür kritik geçiş dönemlerinde vatandaşın beklentisinin yönetimidir.
Böyle durumlarda, soğukkanlılığı korumak, olabildiğinde şeffaf bilgi paylaşmak, eş anlı olarak piyasada çevrilen dolapları halka açık seçik anlatmak, gerekirse fedakârlık marjını izah etmek nihai açıdan belirleyicidir.
Bugün Türkiye, bağımsız politika uygulama çabası nedeniyle ekonomik ve stratejik kuşatma altındadır.
Kuşatmayı yarmak, komplo teorilerine bel bağlayarak değil, kendi içimizde sağlayacağımız milli birlik cephesini güçlendirerek ve yeni bir Türkiye öyküsü yazılarak başarılabilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA