Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cildimiz sinirlerle donatılmıştır. Çevremizdeki değişimleri algılar ve beyne iletir. Buradaki sinirler, rahatsızlık verici her şeyden uzak durmamızı sağlar

Cilt bir duyu organıdır ve aynı zamanda vücudun koruyucu zarfıdır. Cildimiz sinirlerle donatılmıştır. Buradaki sinirler, dokunma ve ısı sinyallerini iletir, ter bezlerini çalıştırır ya da durdurur, rahatsızlık verici her şeyden uzak durmamızı veya iyi hissettiren her şeye yönelmemizi sağlar. Cilt, çevremizdeki değişimleri algılar ve beyne iletir. Cilt aynı zamanda sinir sistemimizden iletilen mesajları, nöro-immün-kutan-endokrin ya da Harvard Üniversitesi araştırmacılarının NICE adını verdikleri ağ bağlantısını yansıtır. Bu ağ bağlantısının keşfedilmesi; sinirlerin, bağışıklık sisteminin, bezlerdeki hareketlerin, aynı zamanda tepkilerin (endokrin sistemi) ve cilt sağlığımızın fonksiyonlarının birbiriyle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Eğer bu ağdaki herhangi bir zincirde bozukluk ortaya çıkarsa, diğer bölgeler de bundan etkilenecektir. Diğer bir deyişle, sağlık ve hastalık, zihin-cilt bağlantısını yansıtır. Bu ağdaki çift yönlü iletişim kimyasaldır: Hormonlar, proteinler, gelişme faktörleri ve sinir iletkenleri sinyalleri taşır. Bir grup oluşturan bu kimyasallar nöropeptit olarak adlandırılır. Örneğin laboratuvar deneyleri; ciltteki bağışıklık hücreleri, Langerhan hücreleri ve sinirler arasında direk sinyal iletişimi olduğunu göstermektedir. Tanımlayıcı kimyasalların yani nöropeptitlerin bu mesajları taşımaları, bilim adamlarının ciltte zihin-vücut bağlantısı olduğuna dair fikirlerini kanıtlamıştır.

STRES OLUMSUZ ETKİLİYOR

Sedef hastalarının üçte birinin döküntüleri stresli dönemlerde artış göstermektedir. Uzun süreli farklı cilt problemleri yaşayan insanlar bilirler ki; akne, uçuk, egzama, rosecea (gülleme) ve sedef gibi hastalıklar duygular ve stres ile bağlantılıdır. Sedef hastası olan 5 binden fazla kişi üzerinde yapılan ankette alınan sonuçlara göre üçte birinin hastalık döküntüleri stresli dönemlerde artış göstermektedir. Heyecandan ateşinizin çıktığı zamanlar oldu mu? Korktuğunuzda soğuk terler döktünüz mü? Duygulandığınızda tüyleriniz diken diken oldu mu? Utanınca kızardınız mı? Tüy kesecikleri, damarlar ve ter bezlerindeki bu cilt reaksiyonları duygu ya da zihninizi etkileyen bir durum olduğunda harekete geçer.

HİPNOZ KAN AKIMINI AZALTABİLİR
Danimarkalı araştırmacıların yaptığı bir araştırmanın sonucunda; normalde cillte enflamasyon ile yükselen kan akımının hipnoz ile azaltılabileceği ortaya çıkarılmıştır. Cornell Üniversitesi araştırmacıları ise kadınlardaki stres ve uyku sorunlarının cildin bariyer fonksiyonunu olumsuz etkileyerek ciltte su kaybına neden olduğunu ortaya koymuştur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN