Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nasıl ki dişlerinizi her gün fırçalamadığınızda dişleriniz çürürse, cilt bakımınızı da birkaç gün atlarsanız, çokça cilt problemiyle karşılaşmaya başlarsınız. Bu sebeple cildinizi iyi temizlemelisiniz

Günlük cilt bakım uygulamalarınız sizin için en uygun ürünler ile kolay ve hızlı olmalı. Cildinizi temizlemek, anti aging ürünlerle tedavi etmek, nemlendirmek ve güneşin zararlı ışınlarından korumak istersiniz. Eğer akne, kırmızılık veya ileri yaşlanma gibi problemleriniz varsa, aşağıdaki adımlarda küçük değişiklikler yapmanız gerekebilir...

Adım Adım Cilt Bakımı

1. Hassas cilt temizleyicisi: Cildinizi günde iki kere hassas bir temizleyici ile temizleyin. Böylece cildinizi kir, kalıntı, makyaj, pul pul görünen ölü hücrelerden ve yağdan arındırırsınız. Cilt temizleyicisini cildinize göre seçmek çok önemlidir. Eğer cildinizi, temizleyiciden 30 dakika sonra kuru, gergin ve sert hissediyorsanız sizin cildinize sert gelmiştir ve mutlaka başka bir temizleyici denemeniz gerekir. Çünkü iyi bir temizleyiciden 30 dakika sonra cildinizin yumuşak ve esnek olması gerekir. Çoğu insana, içeriğinde hidroksi asitler (glikolik ve salisilik asit) bulunan temizleyiciler çok iyi gelir. Bu tarz temizleyiciler aynı zamanda cildi soyarak cildin ölü deriden kurtulmasını sağlar. Cilt tipinize göre AHA/BHA içeren temizleyicinizi her gün, haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz. Nasıl bir temizleyici kullanırsanız kullanın, cildinizi sıcak değil ılık bir su ile yıkadığınıza emin olun. Eğer akneli ya da akneye yatkın bir cildiniz varsa, cildinizin üzerindeki bakterileri temizlemesi için akne oluşumuna karşı özel içerikli bir temizleyici kullanmanız gerekir. Meyankökü özü veya Chamomile gibi tahriş önleyici maddeler içeren temizleyicilerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca E vitamini de yatıştırıcı özelliği taşıdığı için içerikte bulunması tercih edilebilir.

E VİTAMİNİ YUMUŞATICIDIR
E vitamini şemsiyesinin altında barınan sekiz farklı molekül tipi vardır. de aynı elementlerden oluşur ancak moleküler şekilleri değişiktir ve böylece hücredeki farklı alıcılara uyum sağlarlar. Hepsi hücre duvarındaki lipitlere çekilir, bu sebeple de hücrenin su tutma kapasitesinin artırılması açısından önemlidirler ve ayrıca yağda çözünebilirler. E vitamini birçok bakımdan kendine has özelliklere sahiptir; bunlardan biri de birçok farklı görevi aynı anda yerine getirmesidir. Tabii ki potansiyel bir antioksidandır. Ayrıca mükemmel bir yumuşatıcıdır ve epidermis üzerindeki su kaybını önler, bu sebeple de nemlendiricilerde sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. E vitamini ayrıca suda sabit kalır, bu sebeple de ürünlerde kullanılması kolaydır.

OZONDAKİ DELİĞE KARŞI HASSAS
Etkili bir E vitamini antioksidanı alfa-tokoferol'dür ve staratum corneum'un, C vitamini seviyesinin de oldukça düşük olduğu alt tabakalarında bulunur. C vitamini seviyesi daha altlarda daha da azdır. Vücudunuz sebumla cildin yüzeyine sürekli tokoferol ileterek, stratum corneum'u E vitamini ile donatmaya çalışsa da bu, asla yeterli değildir. Çalışmalar, kuvvetli tek bir güneş ışınının bulunan tokoferolun yarısını yok ettiğini göstermektedir. Ayrıca hepimizin yiyeceklerimizde daha az yağ kullanmayı tercih ettiği düşünüldüğünde, yiyeceklerden antioksidan gücünden faydalanılacak miktarda E vitamini elde etmemiz çok da kolay değildir. C ve E vitaminleri güneş ışığı ile yok edilir ancak E vitamini ayrıca ozondaki deliğe karşı da hassastır. Cildin üst tabakalarını alfa-tokoferol ile donatmanın önemli olmasının sebeplerinden biri de budur. Son yirmi yıldır hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan güneş öncesi E vitamini uygulaması çalışmalarının birçoğu, ciltte daha az kızarıklık ve kabarma olduğunu, daha az lipitin kaybedildiğini göstermektedir. Bazı çalışmalar, E vitamininin anti eflamatuar etkisinin güneşlenmeden sonraki kızarıklığı da azalttığını göstermektedir. C ve E vitamini karıştırıldığında daha da fazla güneş koruması elde edilmektedir. İşte bu yüzden içeriğinde E vitamini bulunan ürünler kullanılmasını tavsiye ediyorum.

2. Tonik:
Temizleyici ile tertemiz hale gelen bir cilde tonik sürerek, cildinizin PH dengesini fonksiyonlarının en iyi çalıştığı duruma getirebilirsiniz. Çoğu temizleyici cildi alkali bir şekilde tutar ve bu da onu çok kolay zarar gelebilir ve enfeksiyon kapabilir hale getirir. Cildiniz doğal ortamında kendi kendine asidik duruma dönse bile, tonikler hızla cildinizi tazeler, ferahlatır ve nemlendiriciye hazır eder. Eğer bir tonik kullanacaksanız, çok kurutucu olmamasına dikkat edin. Ve içeriğinde nane, kantaron, papatya veya portakal olmasını tercih edin.

3. Onarıcı:
Cildinize nemlendirici öncesi onarıcı bakım uygulamanız çok faydalıdır. Genellikle yatmadan, ya da hem gündüz hem gece kullanılır.

4. Nemlendirici:
Her sabah mutlaka güneş koruması olan bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin. Gece daha yoğun ve güneş korumasız ama içeriğinde bol antioksidan bulunan bir nemlendirici ile devam edebilirsiniz. Onarıcınızla aynı içeriği kullanmaktan endişe etmeyin çünkü anti-aging içerikli ürünlerin mucizelerinin sonu yoktur. Gece nemlendiriciniz için retinol içeren ürünler tercih edebilirsiniz. Danışanlarımdan bu rutini her gün uygulamanın neden gerekli olduğuyla ilgili sorular alıyorum. Bu, dişinizi fırçalamanız kadar önemli ve es geçilmemesi gereken bir rutin. Nasıl ki, dişinizi her gün fırçalamazsanız dişleriniz çürür; cilt bakımınızı da bir, iki ya da üç gün atlarsanız çokça cilt problemiyle karşılaşmaya başlarsınız. Dişleriniz gibi cildiniz de her gün bakım ve ilgi ister.

FAYDALI BİLGİ
Tonikler genelde cildin pH düzeyini ya da asit dengesini düzenlemekte kullanılır. Cildin kendine en çok faydayı sağlayabildiği pH düzeyi 4.5 ile 5.5 arasıdır ve çoğu temizleyicinin alkalin pH değeri 8 civarındadır. (Normal Ph 7'dir.) pH değeri üç ile yedi arasında değişen bir tonik ile cildiniz asit pH'a dönecek ve rahatlayacaktır. Gerçek şudur ki cilt, kendi pH düzeyini beş civarlarında tutar. Bir tonik bunu saniyeler süresince başarabilir ancak cilt sağlığı için birkaç dakikalık başarılar başarı sayılmaz. Bazı durumlarda onarıcı etkili ürünleri aktif hale getirebilmek için cilt neme ihtiyaç duyar ve bazı insanlar da su yerine tonik spreyleri tercih eder.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
YANLIŞ: Akneli bir cilde nemlendirici kullanılmaz.
DOĞRU: Cildiniz akneli olsa bile temizleyici sonrası nemlendirici kullanmayı asla ihmal etmeyin. Bilinenin aksine cildinize uygun bir nemlendirici sivilcelerinizi çoğaltmaz, cildinizi tedavi eder.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN