Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biz Türkler neden yenileşim (inovasyon) yapamıyoruz? 5 yıldır cevabını aradığım soru bu ve cevabı, kültürel dirençler üzerinden bulduğumu sanıyorum. AR-GE'ye milli gelirin %1'ine yakın kaynak ayırdığımız, yasa çıkardığımız halde, ARaştırıyor fakat GEliştiremiyorsak sorun nedir?
Farklı olandan KORKU, bize benzemeyenden NEFRET, rakiple düello yerine PUSU, akıl yerine KURNAZLIK, sabır yerine TELAŞ, merak yerine BİAT, bilgi yerine KANAAT ve özgün yerine TAKLİT...
Bu yüzdendir ki eski köye yeni adet getireni "töre" yapıyor, icat çıkaranı yok ediyoruz. Ancak bu kültürel direncimiz şükür ki kırılıyor. Zira inovasyon neferlerimizi kıra kıra bitiremeyecek kadar çoğaltabildik.
Kimyada bir kural vardır: Zincirleme tepkinin başlayabilmesi için, aktif madde miktarının kritik kütleye erişmesi gerekir. 21 bin kişilik AR-GE askerleri bana göre kritik kütledir. Pir Sultan Abdal'ın dediği gibi, artık "sayılmayız parmak ile, tükenmeyiz kırmak ile..." İster yabancı ajanlar vursun ister farklı olandan haz etmeyen kendi patronlarımız engellesin, fark etmiyor artık. 21 bin kişi, artık ordu demektir. Bana göre zincirleme tepkime başlamıştır ve savunma sanayimizin yenileşim üzerinden yükselmesi artık engellenemeyecektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN