ŞEREF OĞUZ
ÖNERİ-YORUM ŞEREF OĞUZ

Neden kaybettik?

Neden kaybettik? İzmir hep ilklerin şehri oldu. Batı uygarlığının ilk edebi eseri İlyada'yı Homeros, bu kıyıda yazdı. Dünyanın en eski ve uzun ilk caddesi burada inşa edildi. Nice büyük düşünür, ilk bu sahillerde eserlerini meydana getirdi.
Hasan Tahsin, vatan savunmasında ilk kurşunu İzmir'de attı. Savaştan çıkmış ülkemizin ekonomi kalkınmasında İzmir İktisat Kongresi, başka bir ilk...
Çok partili hayatın ilki olan Demokrat Parti, bu kentte kuruldu. İlk özel gazete burada yayınlandı, ilk yerli film İzmir'de çekildi. Ve ilk fuar, İzmir Enternasyonal...
Peki ya futbol? Levanten ailelerin öncülüğünde, 1877'de İzmir'de oynandı. İlk Türk futbolcu? Selim Sırrı Tarcan, İzmir'de yetişti... Adnan Menderes, İzmir İdmanyurdu ve Altay'da kalecilik yapan Başbakanımız...
Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanan, Avrupa Kupaları'nda çeyrek ve yarı finale yükselen ilk Anadolu takımları İzmir'den çıktı. Göztepe, Altay, İzmirspor, Karşıyaka, Altınordu. Birinci Lig'in değişmezleri, üç büyüklerin korkulu rüyası İzmirliler.
İlklerin şehri İzmir'in bugün, eski parlak başarısı yok gibi. Expo 2020'yi kaybettik. Peki neden? Benim de içinde bulunduğum bir araştırma projesinde İzmir "3'ncü girişimci kuşağının geriye gittiği yegâne kent" olarak görünüyor.
Eski çağlarda bir kâtip "insan zihniyle görülenler" diyor; "asla yok edilemez!.." İzmir, Türkiye'nin Batı'ya açılan kapısı olarak bugün "yok olmuyor" ama "nadas" yaşıyor. İzmir'in "kaybedenler kulübünden" çıkması, belki de kentin yarınını yeni baştan düşünmekle mümkün.
Çeyrek yüzyıldır nasıl kaybettiğini yazdım. Şimdi neden kaybediyor sorusunu sormaya geldi sıra... İlk soru benden: Acaba İzmir'i, tarihi kültürel mirası, doğal kaynakları ve yerel kabiliyetlerine göre yeniden düşünebilir miyiz?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN