Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomi- Politik Vizyonu Dönüşüm Sürecini anlatırken Numan Kurtulmuş'un kullandığı ifade var: "Ekonomide görünmeyen vesayet." Doğrudur. Tıpkı onda dokuzu su altındaki aysberg misali, görünen kısımlarıyla mücadele ederken ne kadar derin olabileceğini unutabiliyoruz.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un gerekçelerini tekrarlamıyorum. Aysbergin altında kalan kesitten bir konuya dikkat çekmek istiyorum. O da vesayet ekonomisine iklim oluşturan, toplumsal aşağılık kompleksimizdir. Genelde "yurdumun insanı..." diye başlayan cümlelerle servis edilir.
"Yurdumun insanı" yaygın bir aşağılama tabiridir. Türkler tarafından Türkler için kullanılır. Anlamı ilkellikleri "yurdum insanına" adreslemektir. Bu ifadeyi kullananlar kendilerini toplumdan farklı bir noktada, üstte konumlandırırlar. Alabildiğince küçümseme, mizahla karışık "aşağılama" vardır sözlerinde.
Bu sözüm ona seçkinlere göre yurdum insanı, cahildir, hatalıdır, kabadır, görgüsüz ve budaladır. Ancak onlarla aynı ülkeyi paylaşmak zorunda kalan(!) bu andavallılar, kendi insanının başarısını asla görmez. Zaten kaliteyi kendisine yakıştırmaz da... Onlara göre başarı, dışarıdan gelendir. Batı'dan dayatılandır. Yaşam tarzı kıblesi Batı olunca da bu topraklardaki başarı, ya tesadüftür veya sıradandır.
İnternette dolaşan postalara bakın. Saygın(!) gazetelerin internet sitelerindeki fotoğraf galerisinde gezin. Google'dan "yurdum insanı" diye aratın ve ne demek istediğimi bizzat siz araştırın. Göreceğiniz, sistematik bir küçümsemedir. Mevlana, Yunus; Batılı söylemişse değerli, türkü, ezgi, yabancı mırıldanmışsa şöhrettir onlar için. Bunlar, ekonomisi not çetelerince aşağılanırken göbek atanlardır. 77 milyona kör, 77 binlik finans cemaatine hizmetkârdırlar.
Bunlara eskiden kızar ve toplumsal aşağılık kompleksi diye nitelendirirdim. Ancak zaman içinde gördüm ki bunlarınki aşağılık kompleksi değil, düpedüz "aşağılık" olmakmış. Kendi insanını yererken ölçüyü kaçıranları eleştirdiğimde öfkelenip beni derhal "ötekileştirmesi" boşuna değil. Oysaki yüzdeki kusur, aynaya kabahat değildir. "Kahretsin hâlâ kriz çıkmadı" diyeninden "S&P notumuzu düşürdü" müjdecisine(!) "bizden adam olmaz" nakaratına dek... Bilimi, uzayı, kalkınmayı, zenginliği, demokrasiyi ve daha nitelikli Türkiye talebini aşağılama fesadının şifresidir yurdum insanı...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN