Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çok değil 5 yıl önce ABD'de 1,037'si Türkiye'den toplam 5,388 şirkete ait sır niteliğindeki bilgilerin yer aldığı korsan bir internet sunucusu bulunmuştu.
Sitede şirketlere ait hesaplar, kredi kartı bilgileri ve gizli e-postalar çıktı. Pek çok Türk bankası, firması veya kurumunun başı ağrıdı… Şimdi Timur Sırt, Türkiye'ye karşı Truva atı saldırısını detaylandırıyor.
Belki de sizin firmanın kayıtları, çalıntı bilgiler arasında. Başa gelmedikçe tedbir geliştirmiyoruz. Başa gelince de maddi kayıplarımızın yanı sıra firmamızın itibarı yara alıyor.
Zenginliğimizi bilgisayarlara emanet ettiğimiz bu dünyada ayakta kalabilmek için adeta "emir" mahiyetinde 10 temel tedbir öneriyorum;
1-PARANOYAK OL: Güvenlik sorunu bilincinde ol. Her an her yerden bir saldırı gelebilir. İntel'in Başkanı Andy'nin dediği gibi yalnızca paranoyaklar ayakta kalabiliyor.
2- KİLİT TAK: Kapını kilitle ki korsanın başını belaya sokma. Güvenliğin için yatırım yap. Sistem maliyetinin 9'da birini güvenlik yatırımı oluşturmalı.
3 -YABANCILARA DİKKAT: Gönderenini tanımadığın dosyayı, programı asla kabul etme. İçinden çıkacak bir Truva Atı, tüm güvenlik sistemini çökertebilir.
4- RÖNTGENCİLİKTEN VAZGEÇ: Çalma kapıyı, çalarlar kapını. Başkasının sanal mahremine girmeye çalışırsan, karşılığını alırsın. Unutma, cam köşkte oturanlar, başkalarına taş atmamalı.
5- TEMİZLİK İMANDANDIR: Arada bir bilgisayarını, gereksiz dosya ya da alıntılardan temizle. Bu çılgın dünyada bayram temizliğini asla ihmal etme.
6-KOPYALA: Servetini her gün kopyala. Evindeki altın veya dolarını kopyalayamazsın ama sanal servetini, bilgilerini sistemin dışındaki bir sanal mahzende saklayabilirsin.
7- BEKÇİ TUT: Evini korumak için bekçi tut! Seni koruyacak güvenlik yazılımlarını satın al ve site devletinin etrafına, içi timsahlarla dolu hendek inşa et.
8- SIRDAŞIN OL: Her sırrını bilgisayarınla paylaşmak zorunda değilsin. Bırak bazıları hafızanda kalsın. Sırrını lap-topa yazarsan, siber âlemin en meşhur sırrı haline gelebilirsin.
9-SİGORTA ET: Verilerini, sistemini sigorta edersen, bir felaket karşısında zararını bir nebze olsun azaltabilirsin.
10- DUA ET: Siber dünyada güvenlik yok. Yalnızca fırsat ve tehdit var. Önce tedbir al sonra tevekkül et. Ve bir hackerin (siber şeytan) şerrinden korunmak için dua et.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN