Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıl gezegen Mars'ın (Merih) fiziki haritası; nihayet tamamlandı. NASA'nın binlerce uydu fotoğrafı ve sondaj cihazlarıyla derlediği haritayı paylaştığımda dünya görüntüsüne alışık olanların tepkisi "Türkiye nerede?" oldu.
Aslında bu ironik soru, Mars'ın yakın gelecekte siyasi haritasının da çizileceği gerçeğine vurgu yapıyor. Keşfin adını, kâşifi koyar. Gitmediğin, gidemediğin coğrafyada hiç kimse sana yer açmaz.
"Orda bir Mars var uzakta… O Mars bizim Marsımızdır… Gitmesek de görmesek de" Çocukluğumda bize fazlaca söyletilen vesayet kokulu bu şarkıyı hatırladım. Gitmediğimiz KÖYÜN bizim olamayacağını gördük ve şükür ki gittik, Çözüm Süreci'ne varabildik. Mars, güneş sisteminde dünyaya en yakın gezegenlerden… Sahibi bütün dünya mı yoksa sadece oraya varabilen, haritalayan mı olacak? Bunu ömrü vefa edenlerimiz görecek kuşkusuz. Ancak bizim de Mars'a araç hatta insan gönderme ve geri getirme projemiz olmalı.
Bunu başarabilen Türkiye, bilimde, sanayide, savunma ve havacılıkta çok şeyi de başarmış, orta gelir tuzağından kurtulmuş, kural koyan ülke haline gelebilir ancak. İlk gökmenimiz (astronot kelimesine Türkçe öneri) henüz ortada yok.
Ama olacak... Bugün Ankara'dan yola çıkan Hızlı Tren, İstanbul'a farklı zihin yapısını da taşıyor olacak. İleri teknolojiyle yol alan, rekabetin odağına hızı da koyan… Bugün insanları, yarın malları hızlandıracak bu trenin ben "Mars haritasında Türkiye nerede?" sorusuna cevap arayan zihinleri de hızlandıracağını umuyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN