Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daha sevimli kısaltmasını aradım yıllarca şu Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'in... KOBİ kısaltmasının şiirsel bir tarafı yok ama o kadar çok kullandık ki dilimize yerleşti. Hepimiz KOBİ'yi biliyoruz ama herkesin kafasındaki tanımı farklı...
Türkiye, 90'lı yıllarda KOBİ'lerin gücünü keşfetti. Rahmetli Özal'ın başlattığı dışa açık büyüme sürecinde bu çabuk doğan, çabuk batan, az kaynakla çok istihdam oluşturabilen, kaybedecek şeyi olmadığı için gözü kara, yeni alanlara girebilen işletmelere "Anadolu Kaplanları" adını takmıştım.
27 Şubat sürecinde çok fazla hırpalansalar da ayakta kalmayı başarabilen KOBİ'ler bugün ekonominin vazgeçilmezi... Büyümeye dair öyküsü olan herkesin hesaba katmak zorunda olduğu KOBİ'ler şimdi de G20'nin gündemine oturuyor.
Küresel KOBİ forumu önerimiz, G20 ülkelerinin, büyümeyi hızlandırmak için kullanabileceği altın fırsatlar barındırıyor ve Türkiye bu alanda dünyaya ders verecek bilgi birikimine sahip durumda. Nitekim Dünya Bankası'nın son raporu da Türkiye örneğinin diğer ülkelere cesaret vereceğinden söz ediyordu.
Ancak benim meslek hayatımda daima yanında olduğum, Anadolu Kaplanları adını verdiğim KOBİ'lere dair yeni ve farklı bir görüşüm var... O da şudur: 90'lı yıllardaki Türkiye ekonomisinin büyüme vitesinde son derece işe yarayan KOBİ'lerin, 2023'e doğru dönüşmeleri gerekiyor.
Zira önümüzdeki sürecin kalkınma vitesine uygun hale gelmeleri şart. Bu viteste KOBİ'lerin öncelikle ölçek sorununu çözmeliyiz. Küçükten orta ölçeğe terfi edip OBİ'leştirmeliyiz. OBİ'nin kökü yine KOBİ'de olacak fakat şu 3 temel farkı üzerine koymak zorundalar.
1- ÖLÇEK: Az olsun benim olsun anlayışı yerine küresel rekabetle baş edebilecek ölçeğe ulaşmalılar.
2- KURUMSALLAŞMA: Esnaf anlayışı yerine dünya iş kültürüne uyumlu, küresel düşünen, yöresel davranan, töresel yaşayan vasfı taşımalılar.
3- İŞBİRLİĞİ: Tek başına çalışmak yerine aralarında işbirliği ve işbölümünü (collaboration) geliştirmek zorundalar.
G20 başkanlığımızda B20 toplantılarında bu konuyu daha çok irdeleyeceğiz. Katkı vermek isteyenlere sütunlarımız açık, önerilerinizi bekliyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN