Önce "başkanlık sistemi sorun olur" dedi. Şimdi de "hızlı büyümeniz riskli" diyor. Bunu diyen, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch...
Ülkelere not versin diye para alıyor. Ama işini genişletmiş gibi... Anlaşılan sadece not vermiyormuş. Ayar vermeye kalktığına göre...
Geçen yıl yerel seçim öncesi, sandığı ekonomi üzerinden etkilemek için yola çıkan kriz korosunda Fitch de vardı. Üzerine düşeni yaptı ve "Kırılgan Beşli" yalanını, kredi notu düşürme şantajıyla destekleyip durdu. Erdoğan Yenikapı Mitingi'nde 2 milyon insan toplayınca söylem değiştirdi, sandıktan "tek parti Ak Parti" çıkarıverdi.
Fitch'in dünkü açıklaması son derece tuhaf: "Seçimler sonrası ekonomi yönetiminde değişim olursa, bu ekibin ne kadar ekonomik büyüme yanlısı olacağı önemli, yüksek büyüme yanlısı bir ekip risk yaratabilir."
Bu bir şantaj ve açıklamanın barındırdığı kodlar, şantajın küstahlığını daha da belirgin hale getiriyor.
HIZLI BÜYÜME
: Peki neden? Çünkü 2011'de %8.8'lik oran ile Türkiye'nin küresel ekonomideki güç dengelerini sarsmaya başladığını gördüler. 2023'te ilk 10 ekonomi arasına girme hedefinin ciddiyetini kavrayıp, "acaba hangimizi ilk 10'dan edecek?" kaygısını hissettiler.
FAİZİ İNDİRME:
Peki neden? Büyümeci ekip iş başına gelirse, paradan para kazananların işi zorlaşacak. Belli ki böyle bir ekip, düşük faiz ilkesiyle hareket edecek. Hal böyle olunca finansal tiranların Türkiye'yi faiz üzerinden sömürme planları aksayacak.
ADAMLARIMIZA DOKUNMA
: Peki neden? 2012 yılını hatırlıyorum. Bugün hâlâ bazıları kabinede olan bir ekip, "temkinli büyüme" teorisini savundu ve gaz-fren tartışması başlattı. Ben bunları "içeriden el frenini çekenler" diye tanımlamıştım. Sonuçta "5'inci vitesten 4'e ineceğiz" dediler oysa neredeyse ekonomiyi rölantiye (%2.2) düşüreceklerdi. Büyümeci ekipte bunların olmayacağı kesin.
SONUÇ:
Fitch ürür, kervan yürür! Hem de hızlanarak...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN