Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaklaşan seçimler öncesi partilerin ekonomik vaatlerine bakınca, bu işi muhalefetin fazlaca dert etmediğini görüyoruz. Hal böyle olunca seçmene ekonomik vaat, noter tasdikli emekli maaşı veya Hilal Kart gibi kaynağı belirsiz fantastik önerilerden öteye geçmiyor.
İnsan zihni algıladığından ötesini isteyemez. Zihin neye hazırsa, göz onu görür ve kulak onu duyar. Çılgın projenin zihinlerimizdeki "beklenti ufkunu" taşıdığı bu seviyede artık her proje, Kanal İstanbul benzeri çılgın ölçekte değerlendirilecek. Hele ki projesiz vaatlerin hemen hiç şansı yok seçmen gözünde…
Menderes
'in Vatan Caddesi'ni inşasında muhalefet, bulvarın uçak pisti kadar geniş olduğuna dikkat çekip "buradan uçakla kaçacak" diyordu. Zira proje derken zihnimizdeki "çıta" bu düzeyde idi.
Demirel "dağları da çağları da deldik" sloganıyla, zihin çıtasını GAP düzeyine taşımıştı. Derken Özal geldi, otoyollar, modern havalimanları, yeni ufkumuzu donatıverdi.
Aynı tarihlerde "sakin güç" sloganıyla seçime giren Mitterrand, açıkladığı mega projelerle Fransızlara yeni ufuklar çiziyordu. Ülkenin tüm kitaplarını bir araya getirip, açık kitap şeklinde 4 dev gökdelen ve özel metrosuyla kendi ulusunu bilgi çağına hazırlıyordu.
Acar Baltaş
'ın yerinde bir tespiti var: "Batı dillerinde 'vefa', 'hatır', 'gönül' kelimelerinin karşılığı yoktur. Çünkü bu dillere kaynaklık eden kültürlerde bu kavramlar yoktur. Buna karşılık 'vizyon', 'misyon', "strateji', 'proje' kavramlarının karşılığı da bizim dilimizde bulunmaz."
Doğrudur... Ancak 12 yıldır bu durum hızla değişti ve en azından "proje kavramı" artık zihinlerde bir karşılık bulmaya başladı. Hangi düzeyde olursa olsun siyasetçi, ağzından çıkan vaadi projelendirmedikçe, kaynak sorununa dair ikna edici yöntem sunmadıkça seçmen söylenenlere inanmıyor.
Proje çıtası
artık, haritayı dönüştürecek düzeyde üstelik... Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü ve diğerleri… Hele ki gerçekleşirlerse, dilimizde olmayan vizyon, misyon, strateji kavramları da torunlarımızın anadilinde karşılık oluşturabilecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN