Türk televizyon tarihinin en büyük yayın durdurma cezası AHaber'e verildi ve ceza sayısı 40'a ulaştı. Radyo Televizyon Üst Kurulu RTÜK'ün raporları, Yüksek Seçim Kurulu YSK'da karara dönüşüyor AHaber'in ekranını akvaryuma çeviriyorlar. Peki, ama neden?
Öncelikle AHaber'in alanında açık ara liderliği söz konusu... Her karartma, "meyve veren ağacı taşlarlar" diye düşünülebilir. Fakat böyle diye de cezalara tepkisiz kalamayız. Başbakan'la "Gündem Özel" röportajına çifte ceza verecek kadar kasıtlı rapor ve kararların bir karşılığı olmalı...
Geçen yıl Cumhurbaşkanı seçiminde yine ceza yağdırmışlardı. Gerekçesi "efendim diğer adaylar kadar eşit süre vermediniz" idi. Çatı aday ortada yok, Erdoğan ise meydanlarda... TRT'nin tarih öncesinden kalma yasası ihlal edilmiş.
Nasıl yani? YSK ekran karartmasın diye elde mikrofon sırtta kamera kapı lobi dolaşıp İhsanoğlu mu aranacaktı? Eşitlik, adalet sağlamıyor. Zira TRT'nin tek kanal döneminde siyasileri ekrana eşit sürede çıkarma kuralının bugün hayatta karşılığı yok.
Çok sayıda kanal ve yığınca internet haber sitesi, dilediğince yayın yapıyor, yorum yapıyor. Basın özgürlüğü savunucuları ses çıkarmıyor ama AHaber'in Başbakan röportajı üst üste 2 kez ceza alırken, benzer içeriği yayınlayan diğer kanallara dokunulmuyor, bazılarının PKK sözcülüğüne varan içeriği ceza almıyor.
Bana göre YSK'nın ekran karartma utancına yol açan yasasını yeni baştan, günün ihtiyaçlarına göre güncellenmesi gerekiyor. AHaber gizli reklam mı yaptı? Kişilik haklarını mı ihlal etti? Devlet sırrını mı ifşa etti? Hayır... Halkın haber alma ihtiyacını karşıladı ve en çok tercih edilen haber kanalı olmasıyla doğru yaptığı da ortada...
Yeni Meclis
'in AHaber'e karartma saldırısına imkân açan bu antidemokratik ve gülünç yasayı güncellemesi şart. RTÜK ve YSK'da bu yasaya dayanıp AHaber'in yayın ve ekonomi başarısını sabote eden paralel unsurların da tasfiyesi kaçınılmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN