Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çizgi film klasiği Simpsons'un 2 yıl önceki bir bölümünde, konu; Yunanistan'dı ve şu altyazı okunuyordu; "Avrupa Yunanistan'ı eBay'a koydu." eBay internet alışveriş sitesi ve her şeyin alınıp satıldığı sanal pazar yeri… Neden iflastaki bir ülke de burada satılmasın?
Aslında sorun şu ki Yunanistan, satmakla da kurtulamayacak. İlla ki üretmesi gerekecek. Nereden mi biliyoruz? Çok basit, geride bıraktığımız yoldan. Zira Yunanistan pek çok açıdan "zaman tünelindeki Türkiye" görüntüsü veriyor. Geride bıraktığımız ve adına "kayıp yıllar" dediğim bu dönemde olup bitenler, şimdi komşumuzda yaşanıyor.
Çıpras'ın düştüğü durum ortada… Ancak Yunanistan'da eski başbakan Yorgo Papandreu'nun Brüksel yardım masasında 4 yıl önceki isyanı farkı değildi "daha ne istiyorsunuz, Mora'yı mı Rodos'u mu satayım?"
13 yıl önce bizdeki koalisyona dayatılan farklı mıydı? IMF denen ve insansız ekonomi isteyen insafsız yapı, bize vereceği can suyu krediler karşılığında daha azını istemiyordu.
Borçlanma faizinde Libor'un üzerine kriz artıları ekliyor, küresel tefecilik şaheserleri(!) yaratıyorlardı. Kurulan baskı; yerli işbirlikçilerinin de yardımıyla genelde; Libor+Kıbrıs ve Libor+Ege, hatta Libor+Güney Doğu oluyordu.
Çaresizdik zira üretmiyor, hazırla geçiniyorduk.
Çiftçi; oy silahıyla taban fiyattan,
İşçi grev tehditli zamla fahiş ücretten,
Memur
; "Çankaya şişmanı" protestolu yürüyüşüyle katsayıdan,
Sanayici
; artan maliyeti anında fiyatına yansıtarak etiketten,
Bürokrat
; bu hengâmede kayırdığı, kolladığından,
Rantiye
; kafasına göre zamladığı kiradan kazanıyordu.
Daha doğrusu kazandığımızı sanıyorduk.
Çipras henüz üretimden bahsetmese de Papandreu; çarenin üretimden geçtiğini anlamış ve "kararlıyız ve artık üreteceğiz" demiş ancak geç kalmıştı. Kârsızlık, arsızlıktır! Eğer kârın üretim üzerinden değilse, bugün Mora'yı Rodos'u; yarın da ülkeyi sattırırlar adama...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN