Çok değil geçen yıla kadar İran, "teröre destek veren ülkeler" grubunda idi. Yalnızca o mu? BM ambargosuna riayet eden ama Amerika'nın 'kendi malları satılsın" diye uyguladığı kişisel ambargosunu delen Türkiye de bu gruba sokulmakla tehdit ediliyordu.
Derken nükleer ambargonun kaldırılması gündeme geldi ve İran, küresel sistemin cazip üyesi haline getirildi. Öyle ki otomotivden inşaata dek her alanda küresel devler, İran'da kendilerine iş kapabilmek için yarışır oldular. Biz ise bu süreçte kendi iç gündemimizle meşguldük ve pek çok fırsatı önceden yitirdik.
Şimdi başka bir tehdit var. İran'ın boşalttığı yere, Türkiye'nin konulması yönünde yoğun kampanyalardan söz ediyorum.
İçeriden ve dışarıdan başlatılan algı operasyonları, Suruç'ta insanımızı katledenleri bizlerin desteklediği hatta silahlandırdığı yalanını pompalıyor.
İşin tuhafı, terörden çok çekmiş bir ülke olmamıza rağmen Türkiye'yi terör ile yan yana koyma gayretindekilerin bu algı operasyonlarını sistematik hale getirmeleridir. Benzer girişimleri 17-25 Aralık operasyonlarında da yaşamıştık. İran'la ticarete aracı oluyor diye Halkbank'ın infaz girişimini hatırlayın.
O dönemde Amerikan Kongresi'nin Temsilciler Meclisi kanadına 47 milletvekili, Halkbank'ın İran ile ticarette Çin, Hindistan ve diğer ülkelere aracılık ettiğinden dolayı bizi "teröre destek veriyorsunuz" diye bizi tehdit etmişti.
Yerel seçimler öncesi ABD Büyükelçisi Ricciardione "İran'a uyguladığımız ambargoyu Halk Bankası ile kaldırdılar. Bunu engellemek için harekete geçtik. Bugünden sonra İmparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz" diyordu.
İran'ın yerine Türkiye'yi koyma gayretindekiler arasında silah üreticileri de var. 4 yıl önce bir silah devinin CEO'su "yakında savaş çıkmazsa, 3 bin kişiyi işten çıkarmak zorunda kalacağız" diyebiliyordu.
Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya yönelik sağanak başlamış gibi görünüyor. 2020'de yılda 108 milyar $'lık ihraç potansiyeline erişecek Erbil petrolünde bizi devre dışı bırakacak "koridor" açma gayretleri... HDP başkanının dilinden "silahlanın" çağrıları...
İran'ı yeni ortak haline getirirken Türkiye'yi dört koldan istikrarsızlaştırma girişimini, büyük fotoğraftan görmeyince Suruç'u, ısıtılmaya çalışılan kent sokaklarını, DAEŞ'i PKK'yı doğru analiz edemeyiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN