Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya hiç bu kadar zengin ve böylesine fakir olmamıştı. Davos'ta dünya liderlerinin temel gündem maddelerinden biri de bu; küresel fakirlik… G20 toplantılarının da ana gündem maddesi eşitsizlikti.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği, 60 milyondan fazla insanın gezegende kendine doyacak vatan arayışında olduğunu rapor ediyor. Dünya servetinin yarısı %1'in eline geçmiş durumda… Gezegenin fakir nüfusunun yarısının geliri, dünyanın 85 en zengininin elinde toplandığı, bir başka dehşet verici gerçek.
Son 5 yılda her ne olduysa, eşitsizlik adeta patladı ve fakirler %90 daha da fakirleşti. Oysa internetin çeyrek asır önce bize vaat ettiği, bilginin savaşlara son vereceği, eşitsizliği gidereceğiydi. Fukuyama; "tarih zaten bitmişti, Windows üzerine tüy dikti" diyordu 1995 yılında. Ancak tecelli; açlar ve toklar arasında ilan edilmemiş 3'üncü dünya savaşı oldu.
Düne kadar fakirliğin coğrafyası vardı. Misal Londra'da zengin, Somali'de fakir olabiliyordunuz. Ancak şimdi ihtişam ve sefalet; bir kıvılcım mesafesinde duruyor bir diğerine…
Londra'ya gitmeye gerek yok. Levent'teki Kanyon AVM'nin arka kapısı fert başına 3000 $'a bakarken ana girişi; 20,000 $'a bakıyor.
60 milyon kıtlık, açlık, fakirlik ve bunların tetiklediği terör yüzünden bir kez göç etmeye başlamışsa, komşusu aç iken tok uyumak mümkün olmayacaktır. Bizim Ergenekon'dan çıkış sebebimiz de yeterli gıdamız olmayışıydı. Tarihin dokusunu değiştirdik ve tarih; kavimler göçünün nelere yol açabileceğinin müzesi gibi…
Eğer fakirliği ortadan kaldıracak adımlar atmaz isek, gettoların ardında, ileri teknoloji ve silahlarla korunmak para etmeyecek, aç olanlar gelip tokların elinden alacaktır. Bu da fakirliği, en büyük kitle imha silahı haline dönüştürüyor. Davos'takilerin anlaması gereken acı gerçek bu işte…

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN