Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel Lüks Tüketim Raporu, 2015'te pazarın 1 trilyon euroya ulaştığını söylüyor. Bunun %80'i lüks otomobiller, lüks oteller ve kişisel lüks tüketim malları... Araştırmanın sahibi Bain&Company ile İtalyan Lüks Mal Üreticileri Federasyonu... Ve kritik cümle: Lüks pazarın üçte biri Çinlilerden...
Dünya hiç bu kadar zengin fakat aynı zamanda bu kadar fakir olmamıştı. Bu yıl içinde benzer 2 raporun bize söylediği, gezegenin böylesine derin gelir dağılım uçurumunu taşıyamayacağıdır. Dünya nüfusunun %1'i, küresel gelirin %99'unu elinde tutuyorsa, açlar ve toklar arasındaki savaş, daha da şiddetlenecek demektir.
Birleşmiş Milletler'in 5 ayrıcalıklı üyesi ülkenin ürettiği silahların %80'i fakir ülkelere gitmiş. Bu ülkeler, en fazla mülteci üreten ulusları barındırıyor. Şu anda 60 milyon insan, vatansız, bayraksız, yarınsız olarak gezegende kendine yer arıyor. 3 milyonu bizdeki mülteciler, kavimler göçüne başlamış bile.
Bilişim sayesinde uzak coğrafyadakileri dahi izleyebilen insanlık, gelir dağılımındaki böylesi uçurumu ancak savaşla doldurabilecek.
Zira sorun açları değil, zenginleri doyuramamakta... Üstelik zenginin lüks iştahı her geçen yıl artıyor.
Ne mi yapıyorlar? Lükse sahip olmanın ötesine taşıyor, farklılaşma merakıyla seyahat, sanat, teknoloji, yeme -içme yanı sıra uzaya çıkmak, helikopterle kayak, Jules Verne'in 80 Günde Devriâlem macerası tadında işler... Mal mülk sahipliğinden de taşıp, kendisine adrenalin ve yüksek tatmin sağlayacak alanları deniyorlar.
Peki bizde? Aşağı kalır yanımız yok. Mevduatın yarısı, nüfusun binde 1'ini oluşturan milyonerlerin elinde... Gelir uçurumunu iyileştirme yönündeki kamu politikaları sürse de küresel lüks salgını bizdeki süper zenginleri de etkilemiş.
Lüks tüketim patlaması, küresel ısınma, savaşlar, terör, kuraklık ile zaten bunalmış gezegende, ihtişam ve sefaletin dip dibe geldiği ortamda "kıvılcım" niteliğinde tehlike anlamı taşıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN