Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ŞEREF OĞUZ
ÖNERİ-YORUM ŞEREF OĞUZ

Ayar lobisi

Cumhuriyet Merkez Bankası'nın artık yeni bir guvernörü var. Murat Çetinkaya, Erdem Başçı'dan yarın boşalacak göreve resmen atanmış durumda. Ancak Çetinkaya göreve başlamadan, ona ayar vermek isteyen lobiler, çoktan işbaşı yaptı bile...
İşin ilginç yanı, yeni başkanı kendilerinin sözünü dinlesin diye "yetkinliği" üzerinden sorgulayanlar yetmezmiş gibi ona destek mahiyetinde ortalığa dökülenler de cabası... Kısaca bu güçlü koltuğu etkilemek için pek çok kişinin kendi hesabı, örgütlü gayreti var.
Oysa her iki taraf da bana göre ateşle oynuyor. Neticede Merkez'i övmek veya dövmek, "haddi aştığında" bu koltuğu yanlışa sürüklersiniz. Daha geçen hafta TÜGİAD adlı bir STK, vesayetçiliğe soyunan sözüm ona bir hocaya "yeni yönetim 50 baz puan indirirse dolar yılsonunda 3.70 olur" açıklamasını yaptırttı.
Yetmedi, "bize kendini sevdir, bağlılığını ispat et ki seni hırpalamayalım" kabilinden yığınca köşe yazısı okuduk. Yetmedi, "bu işleri biz biliriz, eğer söz dinlemez, faizi bizim beklentimiz dışında indirirsen, diplomanı bile itibarsızlaştırırız" ifadeleri zikredildi.
Bir davaya veya bir insana zarar vermenin en sinsi yolu, bile bile yanlış gerekçeler ileri sürerek o kişiyi savunmaktır. Yeni başkana yakın durma gayretiyle ona demeç vermeyi, röportaj yaptırmayı önerenler gibi...
Bildiğim şudur: Bir ülkede eğer şu 2 kişi çok fazla konuşuyorsa, orada sorun var demektir. 1- genelkurmay başkanı, 2- merkez bankası başkanı... Geçmişte her fırsatta konuşmaları yüzünden siyaset ve ekonominin yaşadığı travmalar hatırımızda...
Ülkenin MB başkanından beklentisi değişmedi: 1- milli olsun, 2- hükümetle uyumlu olsun ve 3- merkez bankacılığını bilsin, yeterli... MB'nin bağımsızlığını kimse sorgulamıyor. Hükümetten siyasetten bağımsız ama ülkesine bağımlı olsun. Lobilere hizmet etmesin, etkisine girmesin...
Yeni nesil modern merkez bankacılığı gereğince davranarak, sadece enflasyona odaklanıp "istihdam, kalkınmayı ıskalamasın" deniyor. Gerisi, henüz koltuğuna oturmadan ona ayar vermek isteyen lobilerin gereksiz ve zararlı mırıltılarıdır. Ona yanlış yaptırma veya manipüle gayretleridir. Aldırmasın, gülüp geçsin yeter!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN