Enflasyon nisanda yıllık bazda %6.57 ile Mayıs 2013'ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bu bir kazanım... Ancak enflasyonda Gezi Parkı olaylarının yaşandığı 35 ay önceki seviye yakalansa da faiz hâlâ o günkü düzeyden çok uzakta...
O dönemde %4.5 olan politika faizi şu an %7.5'te. Gösterge tahvilin faizi ise %4.3 iken şu an %9.0 civarında. Borsa endeksi 93 bin puanın üstünde iken şu an 81 bin seviyesinde. Enflasyondaki kazanımların borsa ve faizde de yinelenmesi gerekiyor.
Enflasyondaki kazanımın ana sebebine bakıyoruz; nisanda aylık bazda düşüş gösteren tek grup %1.48 ile gıda olmuş. Öyle ki gıda enflasyonu %11.0'dan %1.48'e gerilemiş. Bu da Ocak 2004'ten bu yana en düşük seviye...
Gıda vurgusunu neden yapıyorum? Çünkü Merkez Bankası'nın yeni döneminde Hükümet ile uyum vurgusu vardı ve yeni başkan Murat Çetinkaya faiz indirimiyle bu ahenge hazır olduğunu gösterdi.
Katar seyahatinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, faizlerin aşağıya doğru seyri için sürdürülebilir uyum adına hükümetin atması gereken adımlardan, misal "gıda fiyatlarına yönelik eylem planını" sormuştum.
Başbakan, ilk çeyrekte gıda fiyatlarındaki düşüşün Rusya'nın uyguladığı ambargodan kaynaklandığını belirterek şöyle demişti: "Başta et olmak üzere sektörde bazı tavan fiyat uygulamaları gerçekleştirdik, dönem dönem belli sektörlere yönelik ithalat kotası açtık. Bu da gıda fiyatlarını düşürdü. Bakanlar Kurulu sonrası et fiyatlarını düşürmek için ek tedbirler de alıyoruz. Burada tavrımız net: Tüketicimizin üzerinden herhangi bir aracı grubun kâr elde etmesine izin vermeyeceğiz."
Merkez'in gece yarısı operasyonuyla 5.5 puan birden artırdığı faizin eski makul düzeyine çekilmesi için enflasyondaki kazanımın sürdürülebilir olması adına, endekslerin yumuşak karnı gıda konusunda Hükümet'in daha kararlı davranması bu yüzden hayati önem taşıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN