Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite tercihlerini dünün gözdesi bugünün geçer akçesi ile yapıyorsak, bunun bize etkisi ne olur? Çok değil çeyrek asır öncesine dek 8 milyon farklı mal ve hizmet üreten 'nin meslekler kodeksinde 8 bin civarında "iş tanımı" vardı.
Bugün ürün ve hizmet çeşitliliğimiz 16 milyona, meslek tanımları da 12 bine çıkmış durumda. Bu rakamlar ABD için 24 milyon mala karşılık 32 bin iş şeklinde.
Eğitim sistemi, ihtiyacı kavrayıp buna uygun meslekleri oluşturmada "son derece hantal" kalınca, bu açığı kurumlar "iç eğitim" ile kapatıyor, sertifikasyon okulları geliyor...
İşsizleri çalışma hayatına kazandırmak için geliştirilen meslek kursları da "dünün iyileri" üzerinden yürütülüyor.
Aşçı örneğinde, iyi bir şef için aylık 10 bin dolar gelirden söz ediyoruz. 100 yıl öncesinin gözdesi "kâtiplik, zabitlik", yarım asır öncesine "doktor, mühendise", 10 yıl öncesinde "bankacı, popçu" halini almıştı.
Bugünün dünyasında "itibarlı meslekler" listesi, çok hızlı değişmenin yanı sıra farklı bir yöneliş sergiliyor; Hangi eğitim düzleminden gelirse gelsin, yeni ihtiyaçlara uygun beceriler geliştirebilmek...
Misal dizi ekonomisinin 1 milyar doları bulduğu Türkiye'de senaristlik, farklı bir işkolu halini alıyor. Tarih, sosyoloji, teknoloji vs. uzmanlığı gerektiren ve yalnızca "çok özel bir alanda" en derin yetkinliği geliştirebilenler, inanılmaz gelir düzeyine erişebiliyorlar.
Bilişimin moda haline getirildiği yakın geçmişte, bilgisayara dair her işin daima para getireceğini sanıyorduk. Oysa bugün "yanlış kariyer planları" yüzünden nitelikli işsizlerimiz türedi. Hâlbuki bu alanda eğitim veren üniversiteler, en yüksek puanla öğrenci toplama iddialarından vazgeçmiş değil.
Bunun yanı sıra kendi ülkesinin faunasını florasını bilen insanımız neredeyse "yok" mertebesinde. Bırakın ziraat mühendisini, doğru dürüst işi bilen bahçıvan yetişmiyor. Fakültelerimiz ziraat cahili mühendis üretedursun, piyasanın "hayli yüksek" ücret ödemeye hazır olduğu nitelikli bahçıvan bulunamıyor.
Dünün "bir ömre sığan" modelleri çoktan iflas etmiş durumda. Bugün tek ömre 3 farklı kariyer sığdırabilenlerin saltanatına koşuyoruz.
Meslek seçiminde gelişmekte olan sektörleri ve ihtiyaçları gözetmek, dünün doğrularını taklit etmekten daha sağlıklı bir kariyer sağlıyor. Özetle, yarının işini dünün mesleğiyle yapamazsın. Bu yüzden kariyer konusunda mevcut ezberleri gözden geçirmekte fayda var.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN