Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vizyoner akıl ile coğrafyanın gücü birleşince ne olur? Dünyanın merkezine oturur, kurala uyan ülke yerine kural koyan kimliğe bürünürsün... Söz konusu havacılık ise kürede en çok yere uçan havayolu haline gelir, enerjiden bahsediyorsak, bir üst ligin büyük oyuncusu olursun. Türkiye, artan jeopolitik önemini, stratejik avantajlarıyla bütünleştirme yolunda dev adım attı ve 158 enerji tesisimizin 5 milyar $'lık, 5.6 megavatlık gücün açılışını yaptı. Peki, yeter mi? Asla... 3 tarafı deniz fakat 4 tarafı sorun ve fırsatla çevrili bu coğrafyada birinci ligde kalmak için yeni atılımlar gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yatırımcılara çağrısı, bu yüzden son derece önemli: "Yatırım yapacak hiçbir işadamımız kararını lütfen ertelemesin." Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın "arz güvenliği ve teknoloji transferi" sözleriyle özetlediği yeni strateji gereği daha pek çok projeye ihtiyacımız var. Bu topraklarda enerji eko sistemi gelişecek ise sektörün bütün aktörlerinin işbirliği ve işbölümü içinde çalışması gerekiyor. İbni Haldun'un "coğrafya kaderdir" dediği noktada Türkiye'nin baht yıldızı bugün yükseliyorsa, enerjide ve havacılıkta olduğu gibi attığımız dev adımlardandır. Yetmiyor ve lojistik, kongre ve fuarcılık, tarım, sağlık ve turizmde benzer atılımları, zaman kaybetmeden hayata geçirmek gerekiyor. Girişimi başlatmak için "huzur ortamı" bekleyenlere haberim şu: Dünyada huzur kalmadı ve kürede dev oyuncu olacak isen, karmaşada yol almayı başaracaksın. Etrafımıza bir bakın: Demokrasi düzeyi, yetişmiş insan gücü, yönetişim becerileriyle bunu bizden daha fazla hak edecek hangi ulus var? Ancak biz tereddüt edersek, bizi gelip geçebileceklerin nefesini ensemizde hissetmeliyiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN