Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üstteki fotoğraf Gine'den... Öğrenciler, cadde ışıklarında ders çalışıyor. Evleri yok mu? Var ama tenekeden. Elektrik?
Ne gezer. Tuvalet ihtiyacını dahi cadde kenarlarındaki kanallarda gideriyorlar.
Ancak iddiaları var ve uygarlığa tutunmak için olağanüstü gayretleri var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sahra Altı Batı Afrika seyahatinin son durağı burasıydı ve ülkeyi inceleme fırsatı bulmuştum.
Afrika'nın en fakir ülkesinde yoksulluğun boyutu dehşet ve beyaz adam buraları sosyal çöplüğe çevirmiş. Gine'nin beyaz adamı Fransa, ülkenin yeraltı zenginliklerini, altın, elmas, kauçuk her ne varsa sömürmüş, ebola afeti çıkınca da çekip gitmiş...
Dün İstanbul'da yapılan Gine-Türkiye iş forumunun ilkini DEİK martta başkent Konakri'de yapmış, Gine'nin gelişmesine katkı sağlayacak adımları başlatmıştık. Bu defa Gine Cumhurbaşkanı Alphe Conde ve Devlet Bakanı İbrahima Kassory Fofana ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bir araya geldi.
DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve DEİK/Türkiye-Gine İş Konseyi Başkanı Burak Gören'in ev sahipliğindeki buluşmada, tarım, enerji, madencilik, altyapı, bilişim, telekomünikasyon sektörlerine odaklanan Gine, Türk yatırımcıları ülkelerindeki fırsatları keşfetmeye davet etti.
Eminim ki bu davete icabet edecek, Gine'nin gelişmesine katkı sağlayacağız.
Çünkü biz, TİKA'sı, Kızılay'ı ile çok farklı bir "beyaz adam" profili çiziyoruz bu coğrafyada...
Yerim bitti ama sözüm bitmedi. Bu farkı, Gine ziyaretimden bir diyalogla noktalayayım:
"Siz nasıl beyazsınız? Beyaz adam gelir vurur alır gider... Siz yardım etmekle kalmıyor, sevginizi de veriyorsunuz. Bana göre siz, rengi beyazlaşmış zenci olmalısınız..."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN